OŽIVLJAVANJE

EDUKACIJA DJECE O OŽIVLJAVANJU ( kardiopulmonalnoj reanimaciji)

U OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora

Odrasle osobe i djeca dožive zastoj srca na raznim mjestima izvan zdravstvene ustanove  (npr. na ulici, moru, utakmici, cesti...)

Svjetski prosjek  potrebnog vremena do dolaska djelatnika Hitne medicinske pomoći i početka oživljavanja je 4 min. Ponekad je i to dug period. Započnu li oživljavanje očevici na mjestu događaja, 2-3 puta  je bolje preživljavanje. Nažalost, rijetko se započinje kod odraslih osoba, a još rjeđe kod djece.

Kada bi 20% stanovnika bilo obučeno odgovarajuće reagirati u hitnoj situaciji značajno bi se smanjila smrtnost.

Zastoj srca jedan je od najčešćih uzroka smrtnosti u Hrvatskoj i u svijetu pa je uočena potreba za sustavnom edukacijom o osnovnim postupcima oživljavanja.

Zbog spomenutih razloga  održana je “Edukacija djece o oživljavanju (kardiopulmonalnoj reanimaciji)  u osnovnoj školi”. Prisustvovali su učenici sedmog  i osmog razreda.

Nakon kratkog predavanja, pogledane prezentacije  i videa, održan je praktični dio edukacije

Autori programa Učenje oživljavanja u osnovnoj školi su prof. dr. sc. Julije Meštrović  (KBC Split, Klinika za pedijatriju, Jedinica za intenzivno liječenje)

i Jasna Petrić Duvnjak, dr. med. ( KBC Split, Klinika za pedijatriju)

Školsku  edukaciju  provele su  učiteljice  prirode, biologije i kemije Rozana Alfirević i Antonija  Bezić Radman .

Projekt “Edukacija djece o oživljavanju (kadiopulmonalnoj reanimaciji) u Osnovnoj školi” realiziran je uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH.

Dodatne informacije na: www.erc.edu, www.crorc.orgwww.duzs.hrwww.laerdal.com.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 14. 6. 2017.

« Rujan 2017 »