BERBA MASLINA - ZAVRŠNO IZVJEŠĆE

BERBA MASLINA

(OSNOVNI PODACI O OVOGODIŠNJEM BRANJU MASLINA)

OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora u svom školskom vrtu ima 67 stabala maslina. Ovogodišnja berba prganizirana je u nekoliko dana od 27. - 31. listopada 2017. U berbi maslina sudjelovali su svi učenici i djelatnici MŠ Podgora, a dana 29. i 30. listopada berbi su se pridružili naši prijatelji iz grada Szerencsa, Mađarska.

Podaci o sudionicima i količini ubranih maslina po danima :

•  27. listopada ubrano je 724 kg maslina i preradom u Uljari Igrane isti dan je dobiveno 125 litara ekstradjevičanskog maslinovog ulja.

• 29. listopada su nam u berbi pomogli naši prijatelji iz grada Szerencsa, Mađarska, koji su se pokazali kao izvrsni berači. Ubrano je oko 220 kg maslina.

• 30. listopada naši prijatelji iz Mađarske nam opet pomažu usprkos jakoj buri, pa je skupa s učenicima i djelatnicima ubrano 699 kg maslina. One su prerađene istu večer u Uljari Podgora i dobiveno je 118 litara ulja.

• 31.10. su učenici i djelatnici ubrali 280 kg čime je završeno ovogodišnje branje maslina. Masline su prerađene u Uljari Igrane i dobiveno je 55 litara ulja.

Ukupno je ubrano 1.703 kg maslina čijom preradom je dobiveno 298 litara ulja.

Ovim putem se najiskrenije zahvaljujemo Uljari Igrane i direktoru g. Danijelu Mihaljeviću, Uljari Podgora i vlasniku g. Darku Acingeru, zatim našim prijateljima iz grada Szerencsa, Mađarska, voditelju UZ Kanata učitelju Angelu Njavri i učiteljima voditeljima sekcija UZ: Josipu Vranjkoviću, Miroslavu Urliću i Klementu Šimiću, učenicima članovima UZ Kanata i svim ostalim učenicima i djelatnicima koji su sudjelovali u ovogodišnjem radu i branju maslina!

Više o berbi i sudionicima pogledajte u galeriji...

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 2. 11. 2017.