DAN SIGURNIJEG INTERNETA 6.2.2018.

Učenici naše škole u organizaciji pedagoginje i učiteljice Informatike sudjelovali u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta. Učenica Ana Ravlić osvojila nagradu.

Dan sigurnijeg interneta obilježen je s učenicima 5. i 8. razreda pod vodstvom pedagoginje Marijane Dragobratović i učiteljice Informatike Josipe Zdilar. Učenici su se uz brošure, predavanja i edukativne igre uključili i u rješavanje kviza.

Među 17489 djece koja su sudjelovala u kvizu naša učenica Ana Ravlić, 5. razred osvojila je četvrtu nagradu te joj ovom prilikom čestitamo.

U bubanj za izvlačenje nagrada ušli su svi učenici koji su imali minimalno 80 % točnih odgovora.

Rezultati kviza nalaze na poveznici:

Dan sigurnijeg interneta se obilježava u više od 130 država svijeta

Centar za sigurniji Internet s partnerima organizira obilježavanje Dana sigurnijeg interneta 06. veljače 2018. godine koji se provodi u sklopu projekta sufinanciranog od strane Europske unije, „Safer Internet Center Croatia: Making Internet a good and safe place“ (2015-HR-IA-0013).

Povodom obilježavanja internacionalnog Dana sigurnijeg interneta 06. veljače, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu u suradnji s Fakultetom za odgojne i obrazovne znanosti Osijek, Gradom Osijekom i tvrtkom VIPnet d.o.o. uz potporu Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske te u suradnji s HAKOM, već četvrtu godinu zaredom zajednički organizira aktivnosti i akcije s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među mladima i djecom, ali također i roditeljima.

HAKOM će tom prigodom predstaviti svoju brošuru „Kako zaštiti dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona“, koja se drugu godinu zaredom dijeli svim učenicama i učenicima u svim osnovnim školama. Brošura je namijenjena djeci i roditeljima, a za svaku školsku godinu se osvježava novim sadržajem u skladu s trendovima i brzim razvojem usluga i tehnologija. U sklopu obilježavanja Dana sigurnijeg interneta održat će se i predavanje o sigurnosti na internetu.

Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan Sigurnijeg Interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

-Predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, Tomislav Ramljak: „Sadržaj na internetu postaje sve interaktivniji, privlačniji i dostupniji, vrlo teško se može nazirati gdje, kada i kako djeca pristupaju istom. Najbolja zaštita završava u vrhu njihovog prsta, a počinje u edukaciji koja mora biti dostupna i prilagodljiva njihovoj dobi. Poseban izazov su roditelji  koji bi trebali koristiti tehnologiju kako bi se zbližili sa svojom djecom i izgradili odnos koji nužan za kvalitetan razvoj svakog djeteta. Trebamo prihvatiti tehnologije kao veliku mogućnost da zajedno sa djecom pravimo edukativan, zanimljiv i siguran sadržaj i pokažemo im da je razlika između dobrog i lošeg interneta samo u osobi koja ga koristi.“

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Stvaraj poštuj i poveži se! Bolji Internet počinje s tobom!“

I ove godine jedna od aktivnosti obilježavanja je internacionalni online kviz za djecu i mlade o sigurnosti na internetu na stranici http://www.dansigurnijeginterneta.org/. Prošle godine kviz je riješilo preko 24 000 učenika iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije.

U promicanju boljeg interneta, naš zadatak je da ohrabrimo ljude da se uključe u iskorištavanje što više dobrih prilika koje se nude na internetu, dok im u isto vrijeme dajemo sposobnosti, znanje i potporu koja im je potrebna za suočavanje s mogućim rizicima.

Program ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta 06.02.2018. #DSI2018:

Online predavanje za učitelje
Online predavanje za djecu
Edukacijski paket za obilježavanje Dana sigurnijeg interneta
Letci, plakati i savjeti za sigurno korištenje interneta te pregled najnovijih trendova
Internet kviz na stranici www.dansigurnijeginterneta.org za djecu i mlade
Stručni članci te materijali za rad
Distribucija edukativne brošure

U privitku se nalaze korisni materijali i linkovi!

Priloženi dokumenti:
10_Pitanja_sigurnosti.pdf (5.48 MB)
5_Savjeta.pdf (5.38 MB)

objavio: Marijana Dragobratović   datum: 9. 2. 2018.