FORENZIKA

Projekt „Povijest očima forenzičara“

U sklopu projekta „Povijest očima forenzičara“ koju provodi udruga „Hrvatski identitet, dana 23. ožujka u našoj školi održane su radionice koje su vodili Ana Banovac mag.forens., Ivan Jerković mag.forens. i Toni Ljubić mag.forens. Radionicama su prisustvovali učenici sedmog i osmog razreda, koji su prošli radionice „Forenzična analiza povijesti“ tj. radionice iz biološke antropologije, otisaka papilarnih linija i bioloških tragova. Učenici su tijekom radionica naučili puno novih zanimljivih činjenica iz biologije, kemije i povijesti. Radionica iz biološke antropologije uključivala je sastavljanje kostura čovjeka te na temelju pojedinih promjena na kostima otkrivanje općih podataka o osobi čiji je to kostur npr. zeleni tragovi na kostima ukazuju na nošenje nakita koji je bio izrađen o bakra, metala koji ostavlja takav trag, procjena starosti na temelju dužine pojedinih kostiju, bolesti koje uključuju oštećenje kostiju, otkrivanje spola, uzroka smrti, ako je osoba bila ženskog spola je li rađala, koliko puta i slično. Radionica otisaka papilarnih linija uključivala je ostavljanje i pravilan način uzimanja otiska, zašto se koristi prašak u boji, kakve vrste otisaka razlikujemo. Učenici su bili iznimno zainteresirani te su pokazali želju za novim znanjima, kao i povećanje interesa za učenje i znanost, posebice forenziku. Djelić atmosfere tijekom radionica pogledajte na slikama….

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 27. 3. 2018.