KNJIŽNICA RADIONICA - NOĆ KNJIGE

NOĆ KNJIGE 2018.

„UBACI KNJIGU U VREMENSKI STROJ!“

Hrvatska udruga školskih knjižničara partner je u organizaciji ovogodišnje manifestacije Noć knjige. Rezultat je to namjere organizatora da ovogodišnjim izdanjem ove poznate manifestacije skrene naročitu pozornost javnosti na ulogu i značaj školskih knjižnica u razvoju čitalačkih navika. Jedna od aktivnosti Noći knjige 2018. godine kojom se već sedmu godinu obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travanj) i Dan hrvatske knjige (22. travanj) je i natječaj za likovne radove s temom “Ubaci knjigu u vremenski stroj!”. Noć knjige održava se pod pokroviteljstvom Vlade RH te odjela za UNESCO pri Ministarstvu kulture Republike Hrvatske.

Na natječaju su sudjelovali i naši učenici Paola Petričević (6. raz.), Leon Nola (5. raz.), Tonka Sisarić (4. raz.) i Roza Topić (4.raz.) koja je, osim likovnog rada, samostalno izradila digitalni plakat povodom manifestacije.

Tema natječaja bila je budućnost knjige. Na koji način djeca vide budućnost knjige te kako bi mogla izgledati knjiga koju bi budući Zemljani željeli čitati. Ako knjigu ubacimo u vremenski stroj, kakva će iz njega izići u nekom budućem tisućljeću? Hoćemo li imati sposobnosti da je pročitamo jednim dodirom? Ili ćemo zauvijek uživati u listanju njezinih stranica? Kako će izgledati knjižnice koje će posjećivati budući Zemljani? A tek tiskarski strojevi budućnosti – kakvi li će biti? Hoće li pisci svoja djela pisati na računalima ili će ona brzinski bilježiti njihove misli?

Plakat učenice Roze Topić

Od pristiglih će radova ocjenjivački odbor sastavljen od predstavnika organizatora Noći knjige odabrati tri izvrsna rada na temelju originalnosti ideje. Nagrada će se sastojati od knjiga namijenjenih učeniku autoru rada te poklon-paketa knjiga namijenjenih školskoj knjižnici koja je nagrađeni rad prijavila na Natječaj. Proglašenje najboljih radova i preuzimanje nagrada i prigodnih zahvalnica održat će se na svečanom otvorenju Noći knjige, 23. travnja 2018. u 12 sati u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.

Svi radovi koji su osobito razveselili i inspirirali bit će predstavljeni u posebnoj virtualnoj izložbi na internetskoj stranici Noći knjige, a  otvorenje virtualne izložbe održat će se 30. travnja 2018.

Dana 15. veljače 2018. godine vrijedne učenice četvrtog razreda Roza Topić, Tonka Sisarić, Dea Radomiljac i Sara Tomaš izradile su Knjigomjer (didaktički poster kojim se nastoji prikazati učeničke raznolike i brojne čitalačke sklonosti). Povodom manifestacije Noć knjige učenice su napravile popis knjiga koje su rezultat Knjigomjera.

Rezultat pogledajte ovdje.

Priloženi dokumenti:
REZULTATI_KNJIGOMJERA.pdf (116.93 KB)

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 19. 4. 2018.