OBAVIJEST ZA UČENIKE I RODITELJE!

Obavijest i upute o povratku učenika od 1. do 4. razreda na nastavu od 25. svibnja 2020.

Od 25. svibnja 2020. godine  omogućuje se povratak u škole svih učenika nižih razreda u Republici Hrvatskoj. Prema preporukama Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo  rad u školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima, uz poštovanje uputa, smatra se jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće odnosno ostanak kod kuće, te se omogućuje uključivanje sve djece u škole, a  Škola ne uzima izjave od roditelja radi uključivanja djeteta u školu. Dodatno, za učenike je korisno da se vrate u školu, zato što je kvalitetu nastave lakše osigurati u školama, a i socijalizacija i emocionalni razvoj važni su aspekti učenikova odgoja i obrazovanja. Polaskom u školu djeca nisu  obvezna nositi maske i rukavice.

Upute Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo  možete pročitati u cijelosti klikom na OVDJE, a Preporuke za organizaciju rada u razrednoj nastavi i upute za vrednovanje i ocjenjivanje  od 25. svibnja 2020. Ministarstva znanosti i obrazovanja klikom na OVDJE.

Roditelji/skrbnici dužni su pažljivo pročitati  Upute HZJZ-a  i Preporuke MZO-a kako bi uočili važne promjene u pristupu. Posebno je važno voditi računa da roditelji/skrbnici:

-  koji još uvijek imaju objektivne ili subjektivne razloge zbog kojih djecu ne žele poslati u školu, mogu ih naknadno uključiti u nastavne grupe u školi.  Roditelji čija djeca neće ići u školu, kao i inače, trebaju opravdati izostanak s nastave.

- roditelji/skrbnici ne dolaze u pratnji djeteta i ne dovodi dijete u školu ako imaju simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi s COVID-19

Roditelji/skrbnici ne moraju dovoditi djecu u škole, ako ih dovode, ne ulaze u školsku zgradu osim u krajnjoj nuždi, već dolaze do ulaza pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 1,5 metra u odnosu na druge roditelje/skrbnike i djecu.

- Roditelji se ne okupljaju na ulazu u školsku zgradu.

Roditelji/skrbnici dužni su izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u školu te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u školu, već se javljaju telefonom ravnatelju škole i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Djeca sa znakovima drugih zaraznih bolesti također ne dolaze u ustanovu.

- Roditelji mogu naknadno uključiti dijete u školu

Učenicima  s teškoćama također se omogućuje uključivanje u nastavu u školi. U radu s učenikom kojemu je osigurano pravo na pomoćnika u nastavi, pomoćnik neće moći održavati propisanu udaljenost jer održavanjem te udaljenosti on ne bi bio u mogućnosti izvršavati sve poslove sukladno Pravilniku o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima (NN 102/2018, 22/2020), a u skladu s Uputama HZJZ-a, preporuka je da nosi  zaštitnu masku.

Do početka nastave 25. svibnja 2020. godine, u OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora osigurat će se  svi higijenski i organizacijski uvjeti za sigurno održavanje nastave, a o svim postupcima i radnjama idućih dana oko organizacije nastave, prostora, te dolaska i odlaska iz škole razrednici će uputiti roditelje najkasnije do petka (22. svibnja 2020.godine).

objavio: Marija Bošković   datum: 21. 5. 2020.