DAN RUŽIČASTIH MAJICA - 24. VELJAČE 2016.

Dan ružičastih majica program je prevencije vršnjačkoga nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Obilježiti ćemo ga prigodno i u našoj školi.

Na Dan ružičastih majica provode se različite aktivnosti u kojima sudjeluju sve odgojno-obrazovne ustanove i svi oni koji žele podržati borbu protiv nasilja među vršnjacima. Sudionici nose bilo koji odjevni predmet ružičaste boje te kreiraju poruke koje govore o borbi protiv nasilja. Inicijativa je nastala u znak protesta na incident nasilja koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi.

O nasilju među djecom govorimo kad jedno dijete ili više djece uzastopno i namjerno uznemiruje, napada ili ozljeđuje drugo dijete koje se ne može obraniti. Nasilje među djecom može biti izravno i neizravno. Izravno nasilništvo uključuje ruganje, ponižavanje, vrijeđanje, kritiziranje, naređivanje i zahtijevanje podređenosti, naguravanje, udaranje i čupanje. Neizravno je teže uočljivo, primjerice namjerno isključivanje djeteta iz grupnih igara, ogovaranje djeteta itd.

Na razvoj nasilničkoga ponašanja utječu neke osobine obitelji i djeteta, kao i osobine škola koje mogu poticati ili sprečavati pojavu nasilja. Školsko okruženje snažno utječe na pojavu nasilnoga ponašanja. Zato je važno da učitelji, nastavnici i stručni suradnici na vrijeme reagiraju i da imaju nadzor nad igralištima i hodnicima škole. Međusobna suradnja škole i obitelji utječe na sprečavanje nasilja. U školama se također provode radionice socijalnih vještina, samopouzdanja, kvalitetne komunikacije, rješavanje konflikta i problema. I roditelji mogu pridonijeti sprečavanju nasilja tako da što više razgovaraju sa svojim djetetom i na vrijeme reagiraju u slučaju nekog oblika nasilja kako bi se spriječile dugoročne posljedice takvog ponašanja. Važno je naglasiti da, ako se nasilničko ponašanje na vrijeme ne zaustavi, nasilnici također mogu imati dugoročne posljedice takvog ponašanja.

Podržite i Vi ovaj program prevencije vršnjačkoga nasilja tako da odjenete nešto ružičasto ili organizirate neku aktivnost.

objavio: Marijana Dragobratović   datum: 23. 2. 2016.