ŽUPANIJSKA SMOTRA LIDRANO 2018.

Županijska smotra LiDraNo 2018. održala se 12. veljače u HNK Split.

Školski list Čiperko predložen na državnu razinu.

Na županijsku razinu Lidrana sudjelovali su i naši učenici sa svojim literarnim radovima: Antonio Šulenta: Zvonik moga mista, Marija Franičević: Manekenka i Tina Vladimir: Modna revija godišnjih doba pod mentorstvom prof. Vanje Selak.

Školski list Čiperko predložen je i na državnu razinu Lidrana koja će se održati od 19. - 23. ožujka 2018.

ZVONIK MOGA MISTA

Usrid mista,

ispod borova,

izdiže se zvonik

šta gleda na cilo misto.

S njega puca pogled na selo,

i more

šta svojon silinon udara o stine.

Gleda i na bajame, masline, loze

i na dicu,

šta viču, igraju se, smiju.

U podne zvonik zvoni

cilim mistom.

Zove na ručak.

Kad padne noć,

umorne ljude,

šta piju, zezaju se i viču,

upozorava na ponoć.

čuva naše misto.

Antonio Šulenta, 8. razred

MANEKENKA

Ako me pitate hoću li u svojoj zemlji ostati,

naravno,

kad bih uspjela manekenka postati.

Glatkoga lica,

vitka stasa,

bujne kose,

lijepa glasa.

Pa da nosim haljine nove,

duge i kratke,

one i ove,

haljine ozbiljne i haljine slatke.

Da imam dugu kovrčavu kosu,

bez ijedne bubuljice na nosu.

Moja prva pista bit će morski žal,

a moj prvi nastup – MASKENBAL!

Marija Franičević, 7. razred

MODNA REVIJA GODIŠNJIH DOBA

Danas smo ovdje kako bismo pogledali iznenađenja koja su nam spremili svjetski poznati modni kreatori Ljeto, Jesen, Zima i Proljeće.

Ljeto prvo kreće sa svojim modelima. Zrak miriši na kremu za sunčanje. Kroz zvučnike pokraj piste čuje se lagano cvrčanje cvrčaka i šum valova. Modeli kreću jedan za drugim. Odjevene su u jednodijelne i dvodijelne kupaće kostime u žarkim bojama. Potpuno su spremne za vruće ljeto. Ljeto se ove godine stvarno odvažilo i odabralo modnu kreaciju s uzorkom pijeska i školjaka. Ne, čekajte! To je stvarno pravi pijesak i školjke s predivnih plaža na Havajima, a na glavi modela je šešir s uzorkom ribljih ljuski.

Zadnji model je prošetao pistom i zapuhnuo nas je hladni vjetar s mirisom kiše. Na pistu su počeli padati listovi u jesenskim bojama. Umjesto šuma valova, kroz zvučnike čujemo šuštanje lišća i kapljice kiše. Modeli su odjeveni u boje kao i lišće na pisti. Nose lagane jakne zajedno s košuljicama ili majicama s uzorkom lišća i kapljica kiše. Ne, čak je i Jesen na majice i košuljice stavila pravo lišće! Modeli uglavnom nose traperice ili traper-suknje. Na nogama nose zatvorene cipelice, lakirane ili ne. Pljesak se prolomio za našu Jesen koja je pistom prošetala sa zadnja dva modela.

Naglo je zahladnjelo u ovoj dvorani. Na pistu pada umjetni snijeg. Evo nam Zime! Njeni modeli imaju tamne kaputiće, a kontrastu s tim, na njima je 3D uzorak pahuljica. Usne su im ledeno bijele dok je ostatak šminke lagan i umjeren. Frizure su elegantnije i profinjenije od modela Jeseni i Ljeta. Na nogama su im lijepe čizmice ili polučizmice s petama ili bez u većinom tamnim bojama. Neki modeli nose čak i teške vojničke čizme s maskirnim uzorkom. Zima je definitivno oduševila sve nas!

Umjetni snijeg na pisti je zamijenila zelena trava i šareno cvijeće. Kroz zvučnike se čuje zujanje pčela i bumbara te pjev ptica. Svi već znamo da je to naš zadnji dizajner Proljeće. Njegovi modeli su mlade djevojke raspuštenih dugih kosa. Na sebi nose lagane tunike, majice ili košuljice u svijetlim bojama. Većina modela nosi tajice ili lepršave duge suknje, a na nogama imaju otvorene cipelice. Na glavama neki modeli imaju šešire s pravim cvijećem koje ne vene. Cvjetni uzorak prisutan je u gotovo svakoj kreaciji. Bravo, bravo!

Ako želite još jednom vidjeti sve kreacije, izađite vani i pogledajte kako naši dizajneri svaka tri mjeseca mijenjaju prirodu i dizajn. Vjerujte mi, nećete se razočarati!

Tina Vladimir, 7. razred

objavio: Vanja Selak   datum: 13. 2. 2018.