PROJEKT IZ HRVATSKOGA JEZIKA

MEĐUNARODNI DAN MATERINSKOGA JEZIKA

21. VELJAČE

Kroz protekli tjedan na satima Hrvatskoga jezika pod vodstvom prof. Vanje Selak održale su se radionice za sve više razrede povodom obilježavanja Međunarodnoga dana materinskoga jezika.

Svjesna uloge materinjeg jezika u razvoju komunikacijskih vještina i oblikovanju svijesti i kreativnosti, Organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima (UNESCO) donijela je 1999. godine odluku o proglašenju 21. veljače Međunarodnim danom materinjeg jezika.

S ciljem promicanja jezične raznolikosti i višejezičnog obrazovanja UNESCO želi podsjetiti da jezici nisu samo vitalan dio civilizacijskog kulturnog naslijeđa, već i nezamjenjivi izraz ljudske kreativnosti i veličanstvene različitosti.

Istraživanja pokazuju kako polovici od šest tisuća svjetskih jezika prijeti nestanak u idućih nekoliko naraštaja, jer polovicu svih jezika govori samo deset tisuća i manje govornika, a čak četvrtinu samo tisuću osoba.

Obrazovni sustavi širom svijeta i internet zanemaruju tisuće jezika, što ugrožava i bogatstvo ljudskog znanja.

Međunarodni dan materinjeg jezika ima svrhu podsjećati čovječanstvo na niz moralnih i praktičnih obaveza kojima može očuvati lingvističku raznovrsnost kao jedno od najvećih bogatstava koje nam je prošlost ostavila.

RADIONICE IZ HRVATSKOGA JEZIKA

Na radionicama učenici su imali priliku pisati i izražavati se na svom materinskom jeziku. Prevodili su svoje materinske riječi na književni jezik. U prevođenju su im pomagali i roditelji.

Svi su radovi izloženi na panou u hodniku škole.

Više na URL:

Učenički literarni radovi su u privitku.

Priloženi dokumenti:
Mater._jezik_-_liter._radovi.docx (22.83 KB)

objavio: Vanja Selak   datum: 20. 2. 2018.