TERENSKA NASTAVA: ŠIBENIK - NP KRKA

Za učenike petoga i šestoga razreda organizirana je terenska nastava 14. svibnja 2018.

U ponedjeljak 14. svibnja 2018. za učenike petoga i šestoga razreda organizirana je terenska nastava Šibenik - NP Krka pod vodstvom razrednica Vanje Selak i Anite Lasić.

Područje od 109 kvadratnih kilometara porječja Krke i njezina toka proglašeno je 1985. godine Nacionalnim parkom Krka. Rijeka Krka sa sedam sedrenih slapova prirodni je krški fenomen. NP Krka obuhvaća tok rijek Krke (dva kilometra nizvodno od Knina do Skradina) i donji tok rijeke Čikole. Zbog osebujnog položaja i različitih tipova staništa područje rijeke Krke odlikuje se izuzetnom bogatom florom i faunom.

Uz stručno vodstvo vodiča razgledavali su NP Krka. Kroz šetnju poučnim stazama divili su se Skradinskom buku (najduži i najposjećeniji slap na rijeci Krki), jedna je od najpoznatijih prirodnih ljepota Hrvatske. Na Skradinskom buku nalaze se ostaci nekadašnje hidroelektrane Krka koja je počela s radom 1895. godine, samo dva dana poslije Tesline hidroelektrane na slapovima Nijagare. Zahvaljujući graditeljima, tadašnjem gradonačelniku Anti Šupuku i inženjeru Vjekoslavu Meischneru, Šibenik je dobio električnu energiju prije brojnih europskih gradova.

Razgledavali su vodenice koje pripadaju sustavu predindustrijskih vodenih postrojenja na rijeci Krki. Sačuvane vodenice potječu iz 19. stoljeća, a danas imaju veliko kulturno-povijesno značenje kao spomenici ruralnog graditeljstva i gospodarske prošlosti te predstavljaju etnografske spomenike.

Nakon ručka krenuli su prema Šibeniku - središtu Šibensko-kninske županije. Razgledavali su, uz stručno vodstvo, staru jezgru grada u kojoj se nalazi katedrala sv. Jakova (Šibenska katedrala) koja se gradila 105 godina, a završni izgled joj je dao Juraj Dalmatinac koji je i danas promatra sa samoga ulaza u katedralu (spomenik - Juraj Dalmatinac).

Nakon obilaska stare jezgre Šibenika, učenici su imali sat vremena slobodno u Shopping centru Dalmare u Šibeniku. Kućama su se sretno i zadovoljno vratili u večernjim satima.

objavio: Vanja Selak   datum: 15. 5. 2018.