PROJEKT - POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA VUKOVARU

Terenska nastava

Učenici osmog razreda, zajedno s nastavnicima Josipom Vranjkovićem i Vanjom Selak, posjetili su grad Vukovar  vezan uz projekt Posjet učenika osmih razreda Vukovaru od 11. studenoga do 13. studenoga 2018.

Program prvog dana boravka sastojao se od predavanja na temu  Domovinski rat i Bitka za Vukovar, obilaska crkve sv. Filipa i Jakova te MCDR  Vukovar.

Program drugog dana sastojao se od obilaska memorijalnim lokacijama na području grada Vukovara, a završio je Školom mira i kvizom za učenike.

Izvješće učenice Tina Vladimir s terenske nastave Posjet učenika osmih razreda Vukovaru.

Dana 11.11.2018., naš 8. razred je krenuo na dugo putovanje do Vukovara u organizaciji MCDR Vukovar. Zajedno s nama su se u autobusu vozili učenici OŠ Zagvozd i OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića iz Lovreća. Kroz otprilike 10-tak sati vožnje, većina nas se međusobno upoznala i sprijateljila. Nakon dolaska do Memorijalnog centra Domovinskog rata, smješteni smo u svoje sobe u Hostelu Dubrovnik i večerali smo u restoranu Istra, koji je također u sklopu MCDR Vukovar.

Sljedeći dan smo nakon doručka imali dva predavanja o Domovinskom ratu i Bitci za Vukovar na trećem katu hostela. Na tim smo predavanjima saznali gdje je bila sama crta obrane Vukovara i kolika je zapravo bila važnost ceste pod nazivom Put spasa. Objasnili su nam kolika je bila snaga vojske i paravojnih snaga JNA u odnosu na našu vojsku i dragovoljce te kako su se naši branitelji branili do zadnjeg daha kako bi što više usporili snage JNA u prodoru na Hrvatsku.

Odmah nakon ručka smo krenuli u obilazak crkve sv. Filipa i Jakova, koja je također bila razrušena u ratu i onda poslije ponovno obnovljena. Tamo su nam prikazali kratki film o svim stradanjima i užasu koji je vladao u danima opsade Vukovara. Nakon kratkog obilaska, vratili smo se na MCDR Vukovar - gdje su nam pokazane mine koje su se postavljale tijekom rata, podrumi gdje su se ljudi, civili, skrivali i štitili od svakodnevnih napada i gdje nam je pokazan sam plan i izvedba napada na Vukovar.

Imali smo slobodnog vremena u Vukovaru, a poslije toga je bila večera i disco-večer na brodu u Caffe baru Rich od 20:00 do 21:30, nakon čega smo se vratili u svoje sobe i još malo tulumarili.

Zadnji dan našega posjeta odjavili smo se iz soba, doručkovali te obišli memorijalne lokacije. Posjetili smo Groblje tenkova i prošli Kukuruznim putem kroz koji nam je cijelo vrijeme vodič pričao o žrtvama i hrabrosti naših branitelja. Posjetili smo Ovčaru i vidjeli logor u kojem su držali zarobljenike i imena svi pogubljenih na Ovčari. Neki su zapalili svijeće u spomen na sve koji su izgubili svoj život. Zatim smo posjetili Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata gdje smo saznali da određena boja nadgrobnog spomenika pokazuje status te osobe u Domovinskom ratu.  Meni je iskreno najpotresniji bio posjet Vukovarskoj bolnici. Prikazan nam je kratki film o svim teškim operacijama i zahvatima koje su liječnici i medicinske sestre trebali izvršavati dok su bili pod konstantnim udarom granata. Nakon nekog vremena su ostali bez vode, hrane i medicinskih potrepština te im je to bilo najteže razdoblje. Svakodnevno su primali mnoštvo ranjenika, iako nisu imali fizičkog prostora za njih. Poslušali smo uvodni govor tadašnje ravnateljice bolnice dr. Vesne Bosanac i posjetili mjesta u podrumu gdje su se držale potrepštine, teži ranjenici, lakši ranjenici, trudnice i djeca. Zgrozio nas je broj ubijenih i onih koji se još smatraju nestalima. U Ružičkinoj kući održano nam je predavanje Škola mira s ciljem prenošenja poruke mira, nenasilja i tolerancije na čemu se gradi budućnost. Održan je i Kviz znanja, gdje smo nažalost ostvarili zadnje mjesto (što ne znači da nismo apsolutno ništa naučili od ovog posjeta, upravo suprotno). Nakon ručka i podjele lunch-paketa u restoranu Istra, krenuli smo domovima, sretni - iako nas je čekala duga vožnja.

Tina Vladimir, 8. razred

Podgora, 15.11.2018.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 13. 11. 2018.