FESTIVAL ZNANOSTI

FESTIVAL ZNANOSTIyes

Ove godine učenici osmih razreda iz Oš don Mihovila Pavlinovića, Podgora i Oš Tučepi  sudjelovali su u zajedničkom predstavljanju na 9. smotri pokusa i istraživačkih radova učenika „Budi i ti znanstvenik“, koja se 11. travnja održala na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu u sklopu Festivala znanosti.

Učenici osmoga razreda koji su sudjelovali u istraživačkom radu iz Oš don Mihovila Pavlinovića  bili su Antonio Alač, Mia Mihaljević i Nenka Vela uz pratnju mentorice i učiteljice kemije Rozane Alfirević, prof.. Kako je tema ovogodišnjeg Festivala znanosti bila „Boje“ tako je i istraživački rad imao veze sa zadanom temom, a to je Čarolija cvijeća. Zadatak je bio istražiti kako se boja različite vrste cvijeća mijenja u kiselim, neutralnim i lužnatim otopinama te na temelju pokusa pronaći najbolje kiselo bazne indikatore.
Najbolje biljne indikatore smo birali između latica perunike, kamelije, ljubičice, gerbera i tulipana. Učenici su istraživački rad na Smotri predstavili izradom plakata, usmenom prezentacijom cjelokupnog istraživanja i izvedbom pokusa.Vrijednost pH smo određivali uz pomoć univerzalnog pH indikatora i pH metrom. Zaključak istraživačkog rada je bio da je najbolji indikator među nabrojenim laticama ljubičica, iza nje slijede perunika, tulipan, kamelija i na kraju gerber.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 12. 4. 2019.