preskoči na sadržaj
Vijesti

ERASMUS+ PROJEKT: EDUCATE TO INSPIRE

Djelatnici naše škole posjetili su Državnu gimnaziju u Dobele (Latvija) u sklopu EU projekta Erasmus+ od 14. do 17. travnja 2019. 

 


OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora sudjeluje u Erasmus+ projektu pod nazivom Educate to Inspire. Korisnici projekta su učitelji, a cilj projekta je omogućiti korisnicima da se stručno usavršavaju promatrajući rad kolega u partnerskim školama.

Ravnatelj škole Jakov Batinović, voditeljica projekta Anita Lasić te učitelji Vanja Selak i Josip Vranjković boravili su u Latviji od 14. do 17. travnja 2019. i posjetili Državnu gimnaziju smještenu u gradu Dobeleu. To je obrazovna ustanova koju pohađa oko 450 učenika od sedmog do dvanaestog razreda. Tijekom posjeta, nazočili su nastavi povijesti, zemljopisa, engleskog jezika i programiranja. Obišli su školu, upoznali su se s uvjetima koje škola ima te saznali više o latvijskom obrazovnom sustavu. Kroz razgovor s kolegama upoznali su se sa sličnostima i razlikama između hrvatskog i latvijskog modela obrazovanja.

Između ostalih razlika, latvijski obrazovni sustav ima učinkovit sustav praćenja kvalitete. Škole se rangiraju u skladu s rezultatima koje njihovi učenici postižu, a nastavnici se nagrađuju sukladno tome. Kontrola rada i kvalitete škole provodi se svakih 6 godina. Raspored nastavnih sati je prilično kompliciran jer se, na primjer, za potrebe održavanja nastave engleskog jezika dva odjeljenja dijele u četiri skupine u skladu s razinom znanja i postignuća učenika. Poticanje elitizma kroz pojačani rad s nadarenijim učenicima se uopće ne doživljava kao problem. Na taj način, paralelno, u četiri učionice,  četiri nastavnika engleskog jezika održavaju nastavu s dva odjeljenja čijih 60 učenika je podijeljeno u četiri skupine od po 15 učenika. Za potrebe izvođenja nastave matematike, škola ima pravo podijeliti odjeljenja u skupine  do maksimalno dvadeset učenika. Isto vrijedi i za nastavu latvijskog i drugih stranih jezika.

Nastavni sat traje 40 minuta, a nastava se održava u blokovima. Dnevno učenici imaju 6 – 7 sati. Počinju raditi u 8.10 ujutro, a završavaju u 15 sati. Učenici mogu ručati u školskoj kantini ili kafiću u sportskoj dvorani. Stanka za ručak traje 40 minuta. Pauze među blokovima su po pet minuta, a među blokovima 15 minuta.

Grad Dobele se nalazi u regiji Zemgale i ima oko 10.000 stanovnika. Gradom dominiraju ostatci dvorca sagrađenog u 14. stoljeću. Uglavnom sve tvornice su preživjele tranzicijsko razdoblje. Neke od njih rade u manjem obimu i proizvode svijeće i tjesteninu. Grad je poznat po mnoštvu jorgovana i u blizini grada se nalazi najveći vrt jorgovana u Europi.

Sastavni dio projekta je i upoznavanje kulture, običaja, tradicije, kulturno-povijesnih i zemljopisnih znamenitosti grada i države domaćina, pa smo imali dosta aktivnosti u tom smislu. Latvija je izuzetno bogata gustim šumama. Jedna od njih, pod imenom Tervetes, nedaleko od grada Dobele je pretvorena u park prirode koji, osim šetnje i tjelesnih aktivnosti, nudi i edukativne sadržaje za učenike kao školu u prirodi. Prateći edukativne aktivnosti, učenici saznaju o flori i fauni koje se nalaze na tom području, nauče kako pomoću primitivnih pomagala mogu izmjeriti visinu stabala i druge vještine, u što smo se imali prilike i osobno uvjeriti tijekom posjeta tom parku prirode.

Povijesne činjenice o ovom dijelu Latvije smo imali prigodu doznati tijekom posjeta palači Rundale, koja se nalazi nedaleko od grada Dobelea. Vojvoda od Courtlanda, Ernst Johann von Biro, dao ju je sagraditi 1736. godine u baroknom stilu. Postala je poznata nakon što je korištena za snimanje filma Ana Karenina 2012. godine. Izuzetno impresivno zdanje koje bilo vrijedno posjetiti i doživjeti ljepotu i povijest ovog kraja, a čime smo i završili ovaj dio našeg projekta.

Izvještaj napisala voditeljica projekta Anita Lasić, prof.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Vanja Selak   datum: 29. 4. 2019.




preskoči na navigaciju