PROJEKTNI SASTANAK U SZERENCSU

Erasmus+ projekt Approaching Better Teaching

Projektni sastanak u Szerencsu

15. listopada 2019. – 17. listopada 2019.

Učitelji Klement Šimić, Renata Rako-JašaragićTea Markotić, Mladena Letica Rozić i Anita Lasić posjetili su partnersku školu Sczerencsi Rakoczi Zsigmund Reformatus Ket Tanitasi Nyelvu Altalanos Iskola es Alapfoku Muveszeti Iskola u mađarskom gradu Szerencsu u sklopu Eramus+ projekta pod nazivom Approaching Better Teaching. Cilj projekta je omogućiti učiteljima stručno usavršavanje promatrajući rad svojih kolega iz partnerskih škola.

Sastanku su nazočili i učitelji iz švedske Errarps škole i poljske partnerske škole Zespol Podstawowa im. Gen. Jana Henryka Dabrowskiego i Liceum Okolnogsztalcace im. Prymasa Stefana Kardynala Wyszynskiego .

U konstruktivnom i prijateljskom ozračju sudionici su proveli tri radna dana promatrajući nastavu domaćina te razgovarajući o dojmovima. Smješteni su bili u srednjevjekovnom dvorcu-hotelu Huzsarvar.

Sastanak je započeo u utorak predstavljanjem škole i razgledavanjem učionica, kabineta i ostalih prostora. Domaćini su predstavili mađarski obrazovni sustav te programe koji se provode u školi. Škola je dvojezična i dio nastavnih predmeta se provodi na engleskom jeziku. Učenici imaju mogućnost pohađanja dodatnih aktivnosti u popodnevnim satima. Posebno su ponosni na svoju folklornu grupu koja je vrlo popularna među učenicima.

Prvi nastavni sati koje su gosti mogli izabrati i pratiti bili su Priroda na engleskom jeziku u 4.r. i Glazbeni na engleskom jeziku u 1.r. Nakon toga, gostujući učitelji su promatrali nastavu Matematike u 2.r. i Pisanja na mađarskom jeziku u 1.r. Kroz razgovor gosti su iznijeli svoje viđenje nastave koju su pratili.

Popodne je bilo namijenjeno razgledavanju grada Szerencsa, a navečer je organizirana Mađarska večer. Gosti i domaćini su zajedničkim snagama pripremili tradicionalna mađarska jela: gulaš, pečene kobasice, kiseli kupus i mađarske fritule.

Srijeda je započela promatranjem nastave Engleskog jezika u 8.r. i Matematike u 5.r. Nakon toga, gosti nazočili su satu Povijesti u 8.r. i TZK u 4.r. na engleskom jeziku. Domaćini su upriličili sastanak i neobvezan razgovor gostujućih učitelja s dvojezičnim učenicima iz njihove škole. Nakon toga poveo se razgovor o dojmovima s nastavnih sati.

Popodne su domaćini poveli goste u razgledavanje vinskog postrojenja gdje se vino proizvodi na moderan način. Zatim su pokazali i tradicionalan vinski podrum koji je smješten u kilometrima dugim podzemnim tunelima pokrivenim plemenitim plijesnima.

Četvrtak je započeo nastavom Tehničke kulture u 8.r. i  Informatike u 6.r. Učenici su učili osnove programiranja koristeći programski jezik Scratch, a tijekom nastave Tehničke kulture koristili su razne alate u specijaliziranom kabinetu. Nastava Engleskog jezika u 3.r. i Glazbene kulture u 4.r. je bila sljedeća aktivnost.

Sastanak je završio zajedničkom večerom u tradicionalnom mađarskom restoranu gdje su se posluživala tradicionalna mađarska jela i pića. Gosti i domaćini su se pozdravili u veselom raspoloženju. Do skorog viđenja!

Napisala: Anita Lasić, prof.

Vijest objavila: Marija Bošković, mag.bibl.

objavio: Marija Bošković   datum: 21. 10. 2019.