BERBA MASLINA

Projektni dan: "Od ploda do proizvoda"!

BERBA MASLINA

Berba maslina u hrvatskim maslinarskim područjima je započela. Smatra se da je maslina jedna od najstarijih namirnica  poznata između 5 i 7000 godina, porijeklom s Krete.

OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora u svom školskom vrtu ima oko 67 stabala maslina. Združenim snagama ove su sezone brali učenici viših i nižih razreda MŠ Podgora, te učitelji i djelatnici MŠ Podgora. Berbi su se također pridružili naši prijatelji iz Švedske.

Naše masline su i ove godine bile darežljive. Ubrali smo oko 1050 kg maslina. Nakon berbe, masline pakiramo i otpremamo u uljaru Igrane, za koju je posebno zaslužan naš školski domar Dane.

U uljari u Igranama sudjelovali su učenici te nastavnici Josip Vranjković i Nada Zorkić, a uz podršku tu su naši prijatelji iz Švedske. Danas se masline prerađuju na dva načina: prešanjem i centrifugiranjem. Nakon prešanja dobije se uljni mošt.

U nadi za dobrim urodom veselimo se berbi i iduće godine.

Hvala svim učenicima, učiteljima i djelatnicima na trudu, marljivosti i međusobnoj suradnji!

objavio: Marija Bošković   datum: 24. 10. 2019.