ŠKOLSKI MEDNI DAN 2019.

ŠKOLSKI  MEDNI  DAN

Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka održan je prvi put 7. prosinca 2018., na dan sv. Ambrozija, zaštitnika pčelara. Kao i prošle godine, tako i ove, prvašići matične i područnih škola su dobili staklenku meda hrvatskih pčelara te na taj način učili o važnosti meda i njegovog uključivanja u prehrani. Uz to učiteljice/učitelji i pedagoginja podučavali su ih o shvaćanju važnosti pčela i pčelarstva za sveukupnu prirodu i bioraznolikost.

Škole su  organizirale  edukativne radionice kroz koje su učenike prvih razreda informirale pobliže o važnosti pčelarstva za poljoprivredu i bioraznolikost na Zemlji.

Pčelarstvo je u Hrvatskoj tradicionalna poljoprivredna grana i ima veliki gospodarski značaj. Na ovom prostoru se do danas održala autohtona pasmina pod nazivom „siva“ pčela (Apis mellifera carnica). Pčelinji proizvodi – med, pelud, vosak, propolis te matična mliječ upotrebljavaju se kao hrana i dodatak prehrani zbog svojih funkcionalnih svojstava. Ukupna vrijednost svih pčelinjih proizvoda je daleko manja od značaja i koristi od oprašivanja bilja. Medonosne su pčele najvažniji i najbrojniji prirodni oprašivači.

objavio: Marija Bošković   datum: 9. 12. 2019.