IZVANUČIONIČKA NASTAVA

Posjet učenika trećih razreda meteorološkoj postaji u Makarskoj!

Učenici trećih razreda OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora zajedno sa učiteljicom Renatom Rako-Jašaragić i asistenticom Magdom Majur, posjetili su 12. prosinca meteorološku postaju u Makarskoj. Srdačno ih je dočekao djelatnik meteorološke postaje, gospodin Teo Erceg. Od njega su doznali da meteorološka postaja služi za meteorološka promatranja. Učenici su promatrali instrumente za mjerenje brzine vjetra, količinu padalina, temperaturu zraka, jačinu i blizinu udara od groma i sl.

Meteorološka postaja je ustanova meteorološke službe koja služi za meteorološka promatranja radi proučavanja vremena i klime, te za druga znanstvena istraživanja koja su od značaja za sve grane ljudske djelatnosti, naročito za poljoprivredu, šumarstvo, vodoprivredu i promet. U okviru Svjetske organizacije služe za međunarodnu razmjenu podataka za proučavanje Zemljine atmosfere kao cjeline. Ovisno o veličini, organizaciji i opremljenosti meteorološke službe, podjela u pojedinim zemljama veoma je različita, a najčešća je prema namjeni. Prema namjeni, obično se dijele na sinoptičke, zrakoplovne, klimatološke, agrometeorološke, oborinske i specijalne.Sve sinoptičke, zrakoplovne, klimatološke, agrometeorološke i neke specijalne meteorološke postaje sastoje se od meteorološkog kruga u kojem su postavljeni osnovni instrumenti za meteorološka promatranja i mjerenja, te zgrade meteorološke postaje. Ovisno o tipu, postaja je popunjena potrebnim ljudstvom.

Ovim putem se  zahvaljujemo meteorološkoj postaji u Makarskoj što su nas primili i dočekali, i veliko hvala na novim saznanjima i ugodnom društvu!

objavio: Marija Bošković   datum: 13. 12. 2019.