ČITAJ MI - 2021.

Međunarodni dan darivanja knjiga i prva nacionalna kampanja - "čitaj mi!"

“Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj!”

Međunarodni dan darivanja knjiga obilježava se 14. veljače i volonterski je projekt, kojemu je cilj potaknuti djecu da više i s ljubavlju čitaju te da daruju knjigu ili slikovnicu koju više ne koriste. Darujući svoju knjigu ili slikovnicu drugom djetetu, uz objašnjenje zašto to radi i koliko će to drugom djetetu značiti, uči koliko je lijepo i važno pomagati.

Darivanje knjiga organizira se u okviru nacionalne kampanje “Čitaj mi!” uz moto ČITAM - DAM - SRETAN SAM, svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj.

Naša škola odazvala se projektu, te su učenici nižih razreda od 1. do 4. zajedno sa školskom knjižničarkom, svoje slikovnice, društvene igre, najdraže priče darovali  Dječjem vrtiću „Morski konjić“, Podgora.

U školskoj knjižnici proveli smo i prvu nacionalnu kampanju Čitaj mi sa učenicima 1. i 2. razreda naše škole. Školska knjižničarka je održala pričaonicu djeca čitaju djeci, te ih potaknula na razvijanje interesa za knjigu i na razvoj čitalačkih navika.

Cilj kampanje je poticati roditelje i druge odrasle da s čitanjem naglas djetetu započnu već od njegova rođenja, kako bi čitanje postalo dijelom svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece, te kako bi se stvorila posebna emocionalna veza između djeteta i odrasle osobe koja mu čita.

Čitajte djeci naglas od rođenja kako bi ona...

...mogla povezati čitanje i knjige s ugodnim osjećajima.

...mogla čuti zvukove, rime i riječi.

...mogla koristiti svoja osjetila sluha, vida i opipa.

...mogla stvarati zvukove – od gugutanja do riječi.

...mogla pokazati na sliku, a osoba koja čita imenovati to što dijete pokazuje.

...počela razumijevati da slike prikazuju određene predmete iz njihove okoline.

...dakako – mogla uživati u glasnom čitanju!

Posebna zahvala ravnateljici i djelatnicima dječjeg vrtića " Morski konjić", Podgora na odazivu u sklopu projekta Čitaj mi, te roditeljima i učiteljima na prikupljenim, darovanim slikovnicama i knjigama.

objavio: Marija Bošković   datum: 16. 2. 2021.