preskoči na sadržaj
Vijesti

Erasmus+ Teaching Cultural Heritage with Digital Technologies

Od 26. travnja do 28. travnja 2021. godine, trajao je virtualni Erasmus+ projektni sastanak u kojem su sudjelovali učenici i učitelji iz naše škole.


Partneri u projektu su škole iz Švedske, Poljske, Španjolske i Portugala. Domaćin ovog virtualnog sastanka je bila škola iz portugalskog grada Porta.

Učitelji Anita Lasić i Josip Vranjković vodili su naš projektni tim u kojem su bili učenici : Nina Zubčić, Jasmina Džanić, Bariša Talijančić, Tonči Odak, Petra Prlac, Iva Borić i Sara Tomaš.

DAN 1

Sastanak je održan putem aplikacije ZOOM. Kao uvod u projektne aktivnosti, sudionicima obratio se ravnatelj škole domaćina Agrupamento de Escolas do Cerco do Porto te zaželio dobrodošlicu i uspješan projektni sastanak. Svaka škola partner je prikazala video kojim je predstavila svoj projektni tim tj. radnu skupinu.

Domaćini su predstavili svoju školu, grad Porto i Portugal prigodnim video uratkom. Nakon toga, učenici su podijeljeni u internacionalne skupine, tzv. breakout groups te su razgovarali o temama koje su aktualne i koje zanimaju mlade. Neke od tema bile su pandemija, život u izolaciji i važnost Erasmus+ projekata. Reprezentativne odgovore, učenici su objavili na zajedničkom Padletu.

Učenici iz škole domaćina predstavili su portugalsku kulturnu baštinu koristeći Power Point prezentacije te pripremili odgovarajući kviz kojim su gosti na zabavan način mogli provjeriti koliko poznaju portugalske znamenitosti. Koristeći Google Slides, učenici podijeljeni u međunarodne radne skupine, pripremili su prezentacije o portugalskim znamenitostima.

Svaka škola je pripremila plakat s natpisom VIRTUAL PORTO, te su se učenici – sudionici projekta s njim fotografirali. Fotografije su postavljene na zajednički Padlet.

 

DAN 2

Drugi dan je započeo radionicom 3D projektiranja. Nastavnik Adelio pokazao je sudionicima kako koristiti aplikaciju Tinkercad, kako napraviti trodimenzionalni predmet I oduševio većinu učenika.

Nakon toga, nastavnik Adelio održao je radionicu Microbits te pokazao učenicima osnove programiranja.

Podijeljeni u skupine, učenici su kreirali jedan od motiva iz portugalske kulturne baštine koristeći Tinkerad ili Microbit te zajedničku prezentaciju o njemu koristeći Google Slides. Sljedeći dan, učenici su zajednički prezentirali svoje uratke.

 

DAN 3

Koristeći platformu Streamyard, svaku večer tijekom online sastanka, portugalski domaćini su predstavili svoju kulturu, gastronomsku ponudu te tradicionalnu glazbu.

Svi učenici i učitelji dobili su priliku na Padlet staviti fotografiju portugalske kulturne znamenitosti koju bi željeli posjetiti ili portugalske hrane koju bi željeli kušati. Sljedeći dan su morali objasniti zašto baš te znamenitosti i tu hranu.

Hrvatski tim je dobio prigodu održati jedan ogledni sat kao primjer dobre prakse. Učitelji Josip Vranjković i Anita Lasić su održali 60-minutni sat čija je tema bila hrvatska kulturna baština. Za početak su, zajedno s učenicima pripremili video uradak koristeći mogućnosti Power Point 365 aplikacije.

Drugi dio sata je bio WebQuest koji je napravljen koristeći MS Forms aplikaciju. Učenici su dobili 10 pitanja i za svako pitanje poveznicu na odgovarajuću mrežnu stranicu. Čitajući tekstove, učenici su trebali pronaći odgovore na pitanja.

 

Treći dio sata je bio video uradak s YouTube-a kojeg je snimio poznati irski gastropisac Donal Skehan dok je putovao Hrvatskom. Učenici su dobili pitanja na koja su trebali odgovoriti nakon gledanja video uratka.

I za kraj, svi timovi su kreirali oproštajni video u kojem su izrazili svoje osjećaje vezano za projektni sastanak te želje za buduće zajedničke aktivnosti. Domaćin, nastavnik Adelio je sa svojim timom kreirao jedan zajednički oproštajni video, ili bolje rečeno doviđenja-video.

Svi ciljevi projkta su ostvareni. Učenici su razvili svoje jezične I digitalne kompetencije. Naučili su o kulturi i tradiciji Portugala. Razvili su vještine suradničkog rada, prezentiranja sadržaja putem digitalnih tehnologije, razvili su svoju kreativnost I timski rad. Upoznali su nove prijatelje te time započeli nova, lijepa prijateljstva.

Napisala: Anita Lasić, prof.

Vidimo se u Madridu!

ERASMUS + TEACHING CULTURAL HERITAGE WHIT DIGITAL TECHNOLOGIES

 

 

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Marija Bošković   datum: 3. 5. 2021.




preskoči na navigaciju