63. natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske (šk. god. 2020./2021.)

Učenica naše škole, Lucija Tomašević pokazala je izvrsne rezultate na državnoj razini - 63. natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske u kategoriji fotografija

Državno natjecanje u fotografiji (63. natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske u šk. god. 2020./2021.)  održano je od 5. do 7. svibnja 2021. godine u prostorijama škole putem ZOOM platforme.

Učenica osmoga razreda, Lucija Tomašević pod mentorstvom Nade Zorkić, prof. i školskog Povjerenstva: Marije Bošković i Anđele Pribisalić, ostvarila je izvrsne rezultate s osvojenim 14. mjestom, među 20 najboljih u Republici Hrvatskoj.

Tema praktičnog zadatka za snimanje fotografije je Život ljudi mojega grada. Tema obuhvaća sve aspekte ljudskoga traga i djelovanja.

Natjecanje je provedeno u skladu sa epidemiološkim mjerama i nadzorom Povjerenstva.

Natjecanje se sastoji od tri dijela:

1. Pisana provjera znanja iz predmeta - TEHNIČKA KULTURA

2. Praktičan rad - istraživanje i snimanje teme koji se izvodi samostalno. Snimanje se može provesti u svim životnim situacijama koje autor nalazi vizualno vrijednim.

3. Usmena provjera znanja - natjecatelji usmeno moraju obrazložiti ideju snimanja.

U fotogaleriji pogledajte radove naše učenice i viziju života njenoga grada...

U središtu grada, u blizini rive nalazi se najveći gradski trg - Trg Andrije Kačića Miošića s njegovim spomenikom u sredini. Trg je dobio ime po najznamenitijem narodnom pjesniku, Andriji Kačiću Miošiću, piscu najčitanije knjige u Dalmaciji, koja je do sada doživjela 64 izdanja.

Pogled u daljinu - udisaj mora i morske soli doziva mir i spokoj. To su trenuci kad udišeš ljepotu a izdišeš zahvalnost - što si baš ovdje i sada , malen pred velikim čudom prirode.

Dalmatinski ribar pokazuje smirenost i ljubav prema dalmatinskim običajima a to je - lovljenje ribe. Uz tradicionalni ribolov preko prsta više uspjeha se može ostvariti udičarenjem pomoću štapa.

Unikatna, ručno kovana ograda u Podgori, stara više od 100 godina. Na ovoj fotografiji dominira kompozicija i podijela boja.

U ovoj fotografiji je opisan ljudski osjećaj bespomoćnosti u težim životnim situacijama. Kao i ova riba koja se zaplela u mrežu i ne vidi izlaz, tako smo i mi ponekad bespomoćni i uhvaćeni u mrežnjak.

Spomenik turistu, Spomenik makarskom galebu, Galeb Šime - sve su to nazivi spomenika U korak s vremenom koji je 2006. godine izradio varaždinski kipar, Nikola Šanjek. Umjetnost potiče turizam, a turizam potiče umjetnost.

Priča o moru i ljubavi

"U starim vremenima, kada su oceanima plovili mornari, postojao je gospodar mora iz Makarske, iskusan mornar koji je vrativši se u korak s vremenom, dočekivao prve turiste na Jadranu. Ovaj spomenik turizmu priča je o moru i ljubavi koja se uvijek ponavlja u ljetnim vremenima, već stotinu godina u Makarskoj.  Dobro došli u Makarsku! Oni koji preplove more, ulove najbolje ribe!", čita nam Šanjek svoj romantično-mistični tekst koji će priložiti uz suvenir nazvan "Dalmatinski galeb".

objavio: Marija Bošković   datum: 11. 5. 2021.