STVARALAČKE I LITERARNE RADIONICE UZ BOŽIĆNE BLAGDANE

Tijekom protekloga tjedna u našoj školi su održane radionice iz Hrvatskoga jezika za sve učenike predmetne nastave.

U svakom je Božiću mladost i spomen koji ne blijedi

I velika Mudrost svijeta koja se danas rodi,

I misao koja više od prolaznosti vrijedi,

I staza istine moćne koja u vječnost vodi.

(A. Đarmati: Božić)

Božić uvijek s radošću dočekujemo u svojim srcima. Vrijeme je to kada dijelimo radost, veselje, ljubav, dobrotu i mir  pod rasvijetljenim borovima s kolačima na stolu, s upaljenim svijećama, s bližnjima i svim dobrim ljudima.

Kroz protekli tjedan učenici predmetne nastave su se stvaralački izražavali kroz različite stvaralačke i literarne radionice uz Božić i božićne blagdane.

STVARALAČKE RADIONICE IZ HRVATSKOGA JEZIKA UZ BOŽIĆNE BLAGDANE

Učenici petoga razreda su izrađivali plakat (Kako izraditi prigodni plakat) za BOŽIĆNU PRIREDBU. Zanimljivo je to da su svi sudionici priredbe bili djelatnici i učitelji naše škole.

LITERARNE RADIONICEUZ BOŽIĆNE BLAGDANE:

Pisanje pisma Djedu Bižićnjaku

Stvaranje pjesama

Stvaranje činkvina

Činkvina je tehnika koja zahtijeva sažimanje informacija i materijala u kratke iskaze koji opisuju i/ili asociraju na temu.  Naziv činkvina potiče od talijanske riječi pet, i predstavlja pjesmu od pet stihova.

Upute za pisanje pjesama od pet stihova:

1. Prvi stih je opis teme u jednoj riječi (najčešće je to imenica).

2. Drugi stih je opis teme u dvije riječi (dva pridjeva)

3. Treći stih sadrži tri riječi  koje opisuju radnju (najčešće tri glagolske imenice)

4. Četvrti stih je fraza od četiri riječi koje izražavaju osjećaje u vezi sa temom.

5. Peti stih je sinonim kojim se u jednoj riječi ponovo sažima bit teme.

Svi su literarni radovi naših učenika izloženi na panoima u školi.

Priloženi dokumenti:
Cinkvine.pdf (90.20 KB)
Literarna_radionica_-_CINKVINE.pdf (115.78 KB)
Lit._rad.pdf (106.36 KB)

objavio: Vanja Selak   datum: 10. 12. 2021.