PROJEKT DEBELA

Obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti uz projekt Debela

Naša škola već godinama provodi projekt Debela uz obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti. Voditeljice projekta su pedagoginja Marijana Dragobratović i učiteljica Vanja Selak. Učenici su kroz mjesec prosinac i siječanj nazočili pedagoškim radionicama i radionicama iz Hrvatskoga jezika.

Ciljevi ovoga projekta su: podizanje samopouzdanja učenika kao temelj prevencije nepoželjnih oblika ponašanja, poticanje razvijanja pozitivne slike o sebi i razvijanje socijalnih vještina naših učenika.

Ostvarivanje očekivanja međupredmetnih tema: opisuje i procjenjuje vršnjački pritisak, razlikuje sigurne od rizičnih situacija i ima razvijene osnovne strategije samozaštite, povezuje samopoštovanje s rizičnim ponašanjima, opisuje opasnosti uporabe sredstava ovisnosti te opasnosti drugih rizičnih ponašanja.

Namjena projekta: prevencija nepoželjnih oblika ponašanja.

Način realizacije: radionica HJ uz roman za mladež: S. Šesto: Debela i pedagoške radionice na teme vezane uz djelo (ovisnosti, maloljetnička trudnoća, poremećaji prehrane…).

RADIONICA IZ HRVATSKOGA JEZIKA

Učenici osmoga razreda su za mjesec prosinac trebali pročitati knjievno djelo za cjelovito čitanje roman Silvije Šesto Debela.

Zadatci iz lektirne radionice:

- Vijest u 3 minute

- Komentar djela

- Plakat (naslovnica romana)

- Tijek radnje u pet slika

- Teme (problemi)  koji se spominju u djelu

Svi su učenici dobili svoje zadatke i u srijedu (2. veljače) su ih prezentirali na satu Hrvatskoga jezika.

Vijest u 3 minute: Natali Marjanović, Lana Vela, Anna Ella Klaričić, Domagoj Điković

Komentar: Tonka Sisarić, David Jurlina, Roza Topić

Plakat: Ante Jerković, Ivan Kelava, Dario Vela

Tijek radnje u pet slika: Roko Điković, Luka Galić, Lovro Raste, Enzo Letica Sisarić

Problemi: Janko Vela, Dea Radomiljac, Marta Sumić, Sara Tomaš

PEDAGOŠKE RADIONICE

Na uvodnom satu u prosincu učenici su se upoznali s pojmom i vrstama ovisnosti te su s predznanjem mogli pristupiti čitanju lektire koja otvoreno progovara o "tabu" temama. Učenici su sami birali o kojim bi temama htjeli znati više na idućim radionicama.

Na drugom satu rješavali smo kviz znanja o ovisnostima te igranjem uloga vježbali kako odolijevati vršnjačkom pritisku.

Priloženi dokumenti:
DEBELA.pptx (2.87 MB)

objavio: Vanja Selak Marijana Dragobratović   datum: 4. 2. 2022.