OBLJETNICA ROĐENJA DON MIHOVILA PAVLINOVIĆA BIRTH ANNIVERSARY OF DON MIHOVIL PAVLINOVIĆ

Na današnji dan daleke 1831. rođen je don Mihovil Pavlinović.

Birth anniversary of don Mihovil Pavlinović

Preporoditelj dalmatinskih Hrvata - don Mihovil Pavlinović

Mihovil Pavlinović rodio se 28. siječnja 1831. u Podgori gdje je i umro 18. svibnja 1887. godine. Osnovnu školu polazio je u Makarskoj, gimnaziju u Splitu, a bogosloviju u Zadru.
Don Mihovil Pavlinović bio je svećenik i političar, najveći preporoditelj dalmatinskih Hrvata druge polovice 19. stoljeća, apostol hrvatske misli, veliki borac protiv talijanizacije Dalmacije.
U bečkom je parlamentu, unatoč otporu i negodovanju Nijemaca, prvi progovorio hrvatskim jezikom. Njegov nacionalni program, utemeljen na principima hrvatske političke i nacionalne svijesti, sažet je na tri temeljna zahtjeva: "Samostalnost Hrvatske, cjelovitost Hrvatske i Ustav Hrvatski".

Poveznica HRT emicije TV kalendar - o don Mihovilu Pavlinoviću: http://www.youtube.com/watch?v=CDeCp1eX144

Predstavnici naše škole postavili su cvijeće na sam dan rođenja don Mihovila Pavlinovića.

Revivalist of Dalmatian Croats - don Michael Pavlinović was born  28th January 1831.
Representatives of our school  put flowers on the day of the birth of  don Mihovil Pavlinović.

objavio: Vanja Selak   datum: 28. 1. 2013.