NOVI PAPA - PAPA FRANJO

Odabran novi papa - PAPA FRANJO

Papa Franjo zaredio se u 33. godini. Do tada je vodio tipičan mladenački život, imao je djevojku, obožavao je nogomet, a posebno je volio plesati tango. U svojoj zemlji slavljen je zbog skromnosti, odbio je živjeti u skupocjenjoj biskupskoj rezidenciji, a najčešće je putovao javnim prijevozom.

Argentinci ga smatraju herojem siromašnih, a u javnim istupima rijetko kad štedi političare. No postoje još neke stvari koje treba znati o novome papi.

Živi više od 50 godina s jednim plućnim krilom jer mu je u mladosti uklonjeno drugo zbog infekcije.

Sin je talijanskog željezničkog radnika.

Školovao se za kemičara.

On je prvi papa u modernoj povijesti koji nije iz Europe.

Tvrdi da je usvajanje djece od homoseksualaca oblik diskriminacije djece, ali vjeruje da je moguće koristiti kondome kako bi se spriječile infekcije.

2001. godine prao je i ljubio stopala osobama oboljelim od AIDS-a.

Govori talijanski, španjolski i njemački jezik.

Rekao je narodu Argentine da ne putuje za Rim ako bude izabran za papu, nego da taj novac daju siromašnima.

Vjeruje se da je bio u samom vrhu kandidata za papu tijekom posljednje konklave 2005. godine kada je izabran Benedikt XVI.

Iako je prilično konzervativan kada je doktrina crkve u pitanju, kritizirao je svećenike koji odbijaju krstiti djecu majki koje nisu udane.

Bio je jedan od autora knjige napisane na španjolskom "On Heaven and Earth" (Na Zemlji i nebu).

Jorge Mario Bergoglio ne razlikuje se od svojih sunarodnjaka u Argentini što se tiče nogometa i strastveni je navijač San Lorenza.

Preuzeto s URL: http://www.glas-slavonije.hr/192853/1/Nepoznato-o-papi-Franji

objavio: Vanja Selak   datum: 18. 3. 2013.