preskoči na sadržaj
Vijesti

CJELOŽIVOTNO UČENJE - COMENIUS - ŠKOLSKO PARTNERSTVO

Treći projektni sastanak u Poljskoj

19. svibnja  2013. – 23. svibnja 2013.


Već dvije godine Osnovna škola don Mihovila Pavlinovića sudjeluje u školskom partnerstvu sa školama iz švedskog grada Angelholma i poljskog grada Dobzejewice, Torun. U sklopu ovog projekta održana su tri sastanka. Prvi se održao u Angelholmu, drugi u Podgori, a treći, koji se održao u Torunu, je upravo završio.

Dvadeset i osam učenika i četri nastavnika su provela pet nezaboravnih dana provodeći aktivnosti vezane uz ovaj projekt u Torunu, gradu Nikole Kopernika. Domaćini su za početak pripremili team building aktivnosti koje su imale cilj zbližavanje učenika koji se još nisu poznavali.  Učenici su imali glazbene radionice. Šveđani su podučavali švedsku pjesmu, Poljaci su podučavali poljsku, a mi hrvatsku pjesmu. Na kraju radionice smo imali tri internacionalna zbora koja su otpjevali te pjesme na završnoj svečanosti.

Učenici su nazočili nastavi kemije, geografije, njemačkog i salvetiranja. Održale su se i razne nezaobilazne sportske igre. Naši i švedski učenici su bili gosti na večerama kod poljskih obitelji.

Učenici su nastavili pregovore, a teme su bile nove tehnologije, obrazovanje, zdravstvena skrb i društvene strukture. Razgledali su grad vozeći se brodom niz rijeku Vislu, posjetili Muzej grada Toruna i Planetarij.

Posljednji dan posjeta organiziran je E-day. Sva tri partnera su prezentirala svoje škole, gradove i države na štandovima koji su bili prepuni lokalnih proizvoda. Na našem štandu se našlo maslinova ulja, kantariona, inćuna, ušećerenih badema, suhih smokava, lavande, rafiola, ljekovitog bilja i drugih dalmatinskih delicija koji su izazvali oduševljenje učenika i nastavnika. Događanje je završilo prigodnom svečanočću na kojoj su zapjevala tri internacionalna zbora na hrvatskom, švedskom i poljskom jeziku.

O IDEJI I TEMI NAŠEG PROJEKTA

Tema projekta je održiva budućnost, odnosno metaforički svemirski brod Santa Maria, koji kreće na put u svemirska bespuća u potrazi za novim civilizacijama. Zadatak za naše učenike je  organizirati život na brodu. Odgovarajući na niz egzistencijalnih, etičkih i moralnih pitanja, naši učenici trebaju postići dogovor s partnerima kroz kritičko razmišljanje, razgovor, debatu i pregovore te time postići prihvatljivu razinu tolerancije i empatije prema drugim kulturama. Pitanja su zamišljena kao niz problema koje naši učenici trebaju riješiti. Neki od problema koji se pred njih postavljaju su kako sastaviti posadu broda, kako organizirati društvo, kako osigurati energiju, vodu, kisik, hranu, koji jezik korisititi, koju religiju  i vrijednosti poštivati. Uz to što ove teme zadiru u više predmeta iz školskog plana i programa, osigurali smo transkurikularni karakter našeg projekta. Više o projektu na linku https://sites.google.com/site/spaceshipsantamaria/

Cilj projekta je omogućiti našim učenicima da upoznaju druge kulture, da usavrše engleski jezik te nauče ponešto od švedskog i poljskog jezika, da razviju socijalne vještine, sposobnost kritičkog razmišljanja, formuliranja stavova, argumentiranja istih te rješavanja problema. Sve ključne kompetencije su kroz ovaj projekt uključene.

Svjedoci smo brzih društvenih, ekonomskih i političkih promjena u današnjoj Europi. Kako se nositi s njima i na koji način biti aktivno uključen u stvaranje bolje budućnosti za sve? Ovaj projekt će dati našim učenicima priliku da odgovore na ta  pitanja i u isto vrijeme potaknu interkulturalni dijalog. Primjenjujući učenje kroz rješavanje problema, te dajući poseban naglasak na razvijanje ključnih kompetencija, mi pripremamo naše učenike da promišljaju o utjecaju koji ove promjene ostavljaju na ljude i okolinu. Primjenjujući strategije cjeloživotnog učenja, mi ćemo pripremiti naše učenike da razvijaju vještine, stavove i znanje potrebno da bi postali aktivni građani europskog društva. Činjenica je da je ovaj projekt transkurikularni.  Stoga očekujemo da će utjecati na poboljšanje kvalitete podučavanja i učenja  te da će potaknuti učeničku motivaciju.

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Vanja Selak   datum: 28. 5. 2013.




preskoči na navigaciju