PROJEKT UZ KANATA: OD PLODA DO PROIZVODA - TURNJANJE

Članovi UZ Kanata pratili preradu maslina (turnjanje) u Uljarskoj zadruzi Igrane.

Školske masline su obrane u četvrtak. U Uljaru Igrane na obradu je stiglo 308 kilograma maslina. Dobili smo 45 litara ulja.

Obradi maslina su nazočili članovi UZ Kanata Josipa Antičić-Lović, Sara Peko i Viktorija Urlić uz pratnju prof. Vanje Selak i kućnoga majstora Danijela Mihaljevića.

Viktorija, Sara i Josipa - članovi Novinarske grupe i UZ Kanata

Od ploda do proizvoda

U četvrtak 7. studenoga u školskom masliniku se okupilo veselo društvo djelatnika škole i učenika. Svi su marljivo brali i kupili masline. Nastavnici su učenicima objašnjavali da je maslina hraniteljica našeg naroda kroz prošlost, sadašnjost i da će se to nastaviti u budućnosti jer su naši stari još od davnina maslinu zvali svetim drvom, a ulje tekućim zlatom. Maslina simbolizira vječnost jer se uvijek obnavlja.

Tog smo jutra ubrali 308 kilograma maslina. Sljedećeg dana košare smo s maslinama odnijeli u Uljaru Igrane.

Direktor uljare Danijel Mihaljević, koji je ujedno i naš kućni majstor, nam je objasnio postupak dobivanja ulja. Masline se stavljaju u koš iz kojega se trakom prevoze u perilicu na pranje od nečistoća. Iz perilice idu u drugi koš gdje se pružnom trakom vode u mlin kako bi se samljele. Iz mlina padaju u koš gdje se zagrijavaju. Nakon određenog vremena tijesto se pušta prema centrifugi gdje se razdvajaju tekućine i krute tvari. Krute tvari (komina) odlaze u kontejner. Tekućina (smjesa vegetativne vode i ulja) ide prema separatoru gdje se razdvaja ulje i voda. Kad je poteklo ulje iz separatora, doista je izgledalo kao tekuće zlato pa nam je sad i jasno odakle taj naziv.  U naše kante smo tog dana ulili 45 litara tekućega zlata.

Novinarke: Viktorija, Sara i Josipa

objavio: Vanja Selak   datum: 11. 11. 2013.