NACIONALNA KAMPANJA "NE GOVORU MRŽNJE NA INTERNETU"

Ne govoru mržnje na internetu

Kampanja na nacionalnoj razini trajat će od rujna 2013. do prosinca 2014. godine, sukladno akcijskom planu aktivnosti.

Ciljane skupine Kampanje u Republici Hrvatskoj su:

• djeca i mladi koji šire govor mržnje,

• djeca i mladi pogođeni govorom mržnje,

• šira javnost.

Pojedine aktivnosti Kampanje usmjerit će se prvenstveno na djecu i mlade u dobi od 13. do 19. godina (aktivnosti koje se planiraju provoditi u školama), a ostalim aktivnostima obuhvatit će se šira populacija djece i mladih.

Kampanjom će se ukazivati na negativne posljedice govora mržnje na internetu te posljedice diskriminatornog i neprihvatljivog izražavanja, koje može poticati na diskriminaciju te voditi širenju stereotipa i predrasuda u javnosti.

Aktivnostima Kampanje također će se poticati na poštivanje ljudskih prava i uvažavanje različitosti kojima je osnova nacionalno podrijetlo, rasna i etnička pripadnost, boja kože, ekonomski status/imovinsko stanje, spol, rodni identitet, spolna orijentacija i drugo.

Kampanja je oblikovana tijekom konzultacija Nacionalnog odbora za provedbu Kampanje Vijeća Europe „Pokret protiv govora mržnje na internetu“, te sastanaka i seminara za koordinatore provedbe nacionalnih kampanja.

Premda se temelji na internetu, kampanja će imati i važne offline aktivnosti poput radionica, seminara, evenata za mlade, flash-moba i slično.

Mladi ljudi igraju ključnu ulogu u kampanji, sudjelujući u online i offline aktivnostima, a Kampanja kao takva predstavlja alat za zbližavanje mladih, ujedinjenih zajedničkim ciljevima i vrijednostima.

Kampanja će se implementirati kroz suradnju nadležnih tijela državne uprave i udruga koje djeluju u području zaštite ljudskih prava te udruga mladih i za mlade.

Ministarstvo socijalne politike i mladih
Uprava za socijalnu politiku, strategiju i mlade
Sektor za socijalnu politiku i politike za djecu, mlade i obitelj, Služba za mlade
Savska cesta 66, 10000 Zagreb
E mail: dislajkam.mrznju@mspm.hr

Facebook stranica:

Poziv učenicima

Pozivamo sve učenike i učenice osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske da se aktivno uključe u nacionalnu kampanju pod nazivom „NE govoru mržnje na Internetu“ kako bi pridonijeli podizanju svijesti djece i mladih te šire javnosti o štetnosti govora mržnje na Internetu.

objavio: Marijana Dragobratović   datum: 18. 3. 2014.