Knjižničarka: Tanja Kuran Kržanić, prof.geog. i dipl.knjiž.

Telefon: 021/603-945

knjiznica@os-mpavlinovica-podgora.skole.hr

Radno vrijeme knjižnice s učenicima:

OD PONEDJELJAK  DO  PETKA

7.00h - 13.00h

Tijekom osnovnoškolskoga  odgoja i obrazovanja učenik u svakoj školskoj godini samostalno čita određeni broj cjelovitih književnih tekstova koje učitelj izabire radi ostvarivanja predviđenih ishoda.

Učenik tijekom osnovne škole čita jedno djelo po vlastitome izboru godišnje. Broj djela za čitanje po vlastitome izboru učenika nije ograničen, čak štoviše, učenike valja poticati na čitanje iz užitka radi poticanja literarnoga čitanja te stvaranja čitateljskih navika i čitateljske kulture.

Popis preporučenih izbornih djela načinjen je prema rezultatima anketnog upitnika 2019. koji su ispunjavali učitelji razredne nastave, nastavnici hrvatskoga jezika i školski knjižničari. Rezultati upitnika mogu poslužiti kao smjernice budući da učitelji i nastavnici Hrvatskog jezika s obzirom na njihove kompetencije mogu potpuno samostalno procijeniti i izabrati  lektirna književna djela kojima će najbolje ostvariti ishode učenja koji su predviđeni kurikulumom Hrvatskog jezika.

1. i 2. razred osnovne škole:

• Jacob i Wilhelm Grimm "Crvenkapica", "Snjeguljica", "Trnoružica"
  • Hans Christian Andresen "Carevo novo ruho", "Ružno pače", "Tratinčica"

3., 4. i 5. razred osnovne škole:

• Ivana Brlić-Mažuranić, Čudnovate zgode šegrta Hlapića
  • Mato Lovrak "Vlak u snijegu", "Družba Pere Kvržice"
  • Zvonimir Balog - izbor iz poezije
  • Grigor Vitez - izbor iz poezije
  • Ivan Kušan "Koko u Parizu"

6., 7. i 8. razred osnovne škole:

• IvanaBrlić-Mažuranić "Priče iz davnine"
  • Dobriša Cesarić - zbor iz poezije
  • MiroGavran "Zaljubljen do ušiju"
  • SinišaGlavašević "Priče iz Vukovara"
  • Nada Mihelčić "Zeleni pas"
  • Pavao Pavličić "Trojica u Trnju"

enlightenedPopis izbornih djela za OŠ

PRAVILA POSUDBE

(prema Pravilniku o radu školske knjižnice OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora)

Korisnici školske knjižnice su učenici, učitelji, stručni suradnici i ostali djelatnici škole.

Upis u školsku knjižnicu je besplatan.

U školskoj knjižnici može se posuditi jedna knjiga na vrijeme od deset dana u iznimnim slučajevima najviše dvije knjige o čemu odlučuje školski knjižničar.

Korisnici knjižnice moraju pravovremeno vratiti posuđene knjige te su dužni čuvati knjižnu građu od svakog oštećenja (ne smiju trgati listove, podcrtavati dijelove knjige, izrezivati slike, savijati listove itd.). Ako se utvrdi da je korisnik jako oštetio knjigu za vrijeme posudbe ili je knjigu izgubio, dužan je kupiti istu knjigu u zamjenu za oštećenu, a ukoliko je ne uspije nabaviti, dužan je kupiti drugu knjigu koja je knjižnici potrebna u visini cijene oštećene knjige.

Referentna zbirka (enciklopedije, priručnici, rječnici, leksikoni, atlasi, gramatike)i AV građa (CD-ovi, videokasete i dr.) ne mogu se posuditi izvan prostora knjižnice, već se njima može koristi u čitaonici u radno vrijeme knjižnice. Iznimno ih mogu posuditi učitelji i stručni suradnici ako im je potrebno za realizaciju nastave.

U prostoru knjižnice borave samo korisnici i pri tome u knjižnici mora vladati red i mir.

Prije početka Ijetnih praznika korisnici su dužni sve posuđene knjige vratiti u knjižnicu.

*Popis lektira koje nisu u sustavu e-Lektire, a nalaze se u slobodnom pristupu za čitanje.

Lektira

8. razred

Priče iz Vukovara (Siniša Glavašević)

izborna-djela osnovna-skola.pdf
 Price iz Vukovara Sinisa Glavasevic.pdf

Raspored

KALENDAR ŠG 2022./2023.

PRIJEVOZ ZA UČENIKE

MATIČNA ŠKOLA

za šk. godinu 2021./2022.