Erasmus tim naše škole proveo je nezaboravna četiri dana u španjolskom gradu Mataróu, nedaleko od Barcelone, u sklopu Erasmus+ mobilnosti. Na put su krenuli 21. travnja 2025., a vratili su se 26. travnja 2025. Domaćin posjeta bila je škola IES Damià Campeny, smještena u samom centru grada. Škola broji oko 500 učenika u dobi od 12 do 18 godina, a u popodnevnim satima provodi i obrazovne programe za odrasle polaznike.
Prvi dan bio je posvećen upoznavanju sa školom, našim domaćinima te gradom Mataró. Nakon uvodnog razgledavanja, naši su učenici održali prezentaciju u kojoj su predstavili našu školu, mjesto Podgoru, regiju Dalmaciju i cijelu Hrvatsku. Poseban su naglasak stavili na poznate hrvatske osobe – sportaše i znanstvenike – te na kulturne posebnosti. Tijekom prezentacije, učenici su domaćinima približili i bogatstvo dalmatinske kuhinje te zanimljive činjenice o Hrvatskoj. Jedan od posebno zanimljivih trenutaka bilo je izlaganje o povijesti kravate i njezinom hrvatskom porijeklu, koje je kod domaćina izazvalo velik interes.


Drugi dan je protekao u znaku proslave Svetog Jure, svetca zaštitnika Katalonije. Domaćini su nas upoznali sa životom svetog Jure, legendama koje ga okružuju te popularnim običajima na taj veliki dan.
Legenda o svetom Juri
U katalonskoj verziji legende, sveti Juraj (katalonski: San Jordi) bio je hrabri vitez koji je spasio grad Montblanc od strašnog zmaja. Zmaj je prijetio uništenjem grada, pa su ga stanovnici pokušavali umiriti svakodnevnim žrtvama – najprije životinjama, a kad su one nestale, morali su žrtvovati ljude, birane nasumično.
Jednog dana ždrijeb je pao na kraljevu kćer. Kada je princeza krenula prema zmaju, pojavio se Sant Jordi na bijelom konju. U borbi je kopljem ubio zmaja i spasio djevojku i cijeli grad. Na mjestu gdje je zmaj pao, iz njegove krvi izrasla je prekrasna crvena ruža. Sant Jordi je ubrao ružu i poklonio je princezi kao znak ljubavi i poštovanja.
Zbog ove legende, u Kataloniji se 23. travnja (na Dan svetog Jordija) tradicionalno daruju ruže i knjige – muškarci poklanjaju ženama ruže, a žene muškarcima knjige, slaveći ljubav i kulturu.
Ljudski toranj (Castells)
U Kataloniji postoji tradicija stvaranja ljudskih tornjeva, poznatih kao castells. Grupa ljudi, zvana castellers, slaže se jedni na druge stvarajući visoke tornjeve koji mogu imati i više od deset razina! Na dnu su snažni muškarci i žene koji drže težinu cijelog tornja, a kako se ide prema vrhu, sudionici su sve lakši i manji – često djeca. Na vrhu tornja dijete podiže ruku u znak uspjeha.
Ova tradicija simbolizira suradnju, hrabrost, snagu i zajedništvo, a od 2010. godine castells su uvršteni na UNESCO-vu listu nematerijalne svjetske baštine.


Darivanje knjiga na Dan svetog Jurja (Sant Jordi)
U Kataloniji se 23. travnja, na Dan svetog Jurja (Sant Jordi), tradicionalno daruju knjige i ruže. Prema običaju, muškarci daruju ženama crvenu ružu, a žene muškarcima knjigu. Danas svi daruju svima – knjige i ruže poklanjaju se prijateljima, obitelji i voljenima, slaveći ljubav i kulturu. Tog dana ulice katalonskih gradova prepune su štandova s knjigama i cvijećem, a atmosfera je vesela i svečana.
La Fogonada
La Fogonada je posebna tradicionalna svečanost koja se održava u katalonskom gradu Mataróu povodom proslave Dana svetog Jurja (Sant Jordi). Tijekom La Fogonade, gradom prolazi svečana povorka puna vatre, svjetla i pirotehnike. Glavni trenutak je borba između svetog Jurja i zmaja – cijela priča o legendi oživljava kroz vatru, ples, bubnjeve i svjetlosne efekte. Zmaj “pljuje” vatru, a sveti Juraj ga simbolično pobjeđuje. U događaj su uključene brojne lokalne udruge i građani, stvarajući pravi spektakl zajedništva i tradicije. La Fogonada slavi pobjedu dobra nad zlom i snagu zajednice, a atmosfera je vrlo vesela i dinamična.
U pratnji domaćina, treći dan, posjetili smo obližnju dvoranu gdje su učenici imali glazbene nastupe, a najboljima su uručene nagrade u različitim kategorijama, poput literarnog stvaralaštva, izrade video uratka i izrade podcasta. Ponovo su naši učenici prezentirali svoju školu, grad i domovinu pred vršnjacima iz Poljske i Španjolske. Domaćini su u malim skupinama prezentirali svoj grad, a nakon toga su ih naši učenici vrednovali putem evaluacijskog obrasca. Legenda kaže da su dobili jako dobre ocjene.
Tijekom sata tjelesne i zdravstvene kulture, pod vodstvom učiteljice Berte, naši učenici su sudjelovali u strukturiranim team building aktivnostima u međunarodnim skupinama, potičući suradnju, komunikaciju i timski duh. Pridružila nam se skupina učenika iz Poljske.
Domaćini su nam osigurali razgledavanje grada uz stručno vodstvo. Tako smo obišli mnoge skrivene kutke Matara te saznali zanimljivosti o svakome.
Četvrti dan je bio posvećen upoznavanju kulture, tradicije i arhitekture zemlje domaćina. U sklopu ove aktivnosti, posjetili smo Barcelonu, najveći grad autonomne pokrajine Katalonije i glavno trgovačko i industrijsko središte u Španjolskoj, jedna od najvećih luka i najveći grad na Sredozemnom moru.






Ova mobilnost donijela je našim učenicima i nastavnicima vrijedna iskustva, nova poznanstva te priliku za osobni i profesionalni razvoj.
Napisala: Anita Lasić, prof.