Materinji ili materinski jezik je termin kojim označavamo prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. ”Stručnjaci tvrde da je znanje materinskog jezika vrlo važno pri formiranju mišljenja, a istraživanja pokazuju da osoba koja nije svladala svoj materinski jezik ima problema s učenjem ne samo drugih jezika već i s učenjem uopće”.

Kako bi se naglasila važnost različitih jezika i kultura diljem svijeta te višejezičnog obrazovanja, UNESCO je 1999. godine 21. veljače  proglasio Međunarodnim danom materinskoga jezika. U svijetu se od 2000. godine taj dan slavi u čast svih  6000 jezika kao jedan od zajedničkih simbola ravnopravnosti svih naroda.

”Svakoj osobi se mora omogućiti izražavanje i stvaranje djela na  jeziku koji izabere, osobito na materinjem jeziku”.

Deklaracija o kulturnoj različitosti

Učenici 2. razreda PŠ Drašnice Međunarodni dan materinskoga jezika obilježili su na satu Hrvatskoga jezika. Učili su što je to materinji jezik, zašto se obilježava te zašto je poznavanje i znanje materinjega jezika bitno za njihov intelektualni razvoj i daljnje obrazovanje. Kako bi se upoznali s razlikama hrvatskoga književnog jezika i narječja, na satu Hrvatskoga jezika čitali su pjesmu napisanu na zavičajnom govoru. Nakon interpretacije pjesme  učenici su pisali koje se riječi u njihovom zavičajnom govoru  razlikuju od hrvatskoga književnog jezika. Završene radove učenici su upotpunili i slikom te sve stavili na školski pano. Na kraju su zaključili kako je naš hrvatski jezik bogat različitim riječima a upravo ga to bogatstvo sa svim svojim različitostima čini prekrasnim. Budući da učenici iz prirode uče o svom mjestu, zadatak im je bio napisati pjesmu o Drašnicama. Mogli su odlučiti žele li je napisati  na svom zavičajnom govoru ili na hrvatskom standardnom jeziku.

Drašnice

Milo moje,

lipo moje

more plavo

i nebo sjajno.

Ulicama tvojim

svakim danom šetam,

u igri svojoj

ljepotu tvoju gledam.

(Mladen Urlić, 2. raz.)

    Drašnice

Moje malo misto

ima more bistro.

Moje malo sretno misto,

ni u selu nije tisno.

                          (Jure Visković, 2. raz.)

Drašnice

Drašnice moje mjesto malo

u njemu je sve stalo.

              (Marta Erceg, 2. raz.)

Anđela Vukosav, učiteljica razredne nastave

Skip to content