Projekt Posjet učenika osmih razreda Vukovaru obvezna je terenska nastava za učenike osmih razreda svih osnovnih škola u Republici Hrvatskoj.

Naši su osmaši, u pratnji razrednice Vanje Selak, pedagoginje Marijane Dragobratović i pomoćnice Marije Čorić, krenuli na  terensku nastavu u nedjelju 13. listopada u ranim jutarnjim satima. U autobusu su nam se pridružili osmaši iz OŠ Zagvozd i OŠ S. S. Kranjčevića, Lovreć sa svojim pratiteljima. Učenici su tijekom terenske nastave bili smješteni u hostelu Dubrovnik smještenom u krugu bivše vojarne 204. brigade Hrvatske vojske Vukovar, danas Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar. 

Nakon cjelodnevnog putovanja u autobusu oko 19 sati smo napokon stigli u Vukovar i smjestili se u hostel u kojem je u to vrijeme boravilo oko 260 osmaša iz Dalmacije.

Drugog dana, nakon doručka, slušali smo predavanje Domovinski rat i bitka za Vukovar, koje su učenici imali priliku čuti u Memorijalnom centru Domovinskog rata Vukovar gdje su i smješteni, a upravo je Memorijalni centar mjesto koje predstavlja središnju točku svih aktivnosti, lokaliteta i organizacija povezanih sa sjećanjem na Domovinski rat i tragediju Vukovara. Učenici su tako  mogli razgledati nekoliko unutarnjih i vanjskih izložbenih postava: Sjećanje na Domovinski rat – Bitka za Vukovar, prikaz srpskih koncentracijskih logora Stajićevo i Begejci, izložba pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu i eksponate na otvorenom uz stručno vodstvo i svjedočanstvo pukovnika Ivankovića. Pukovnik nas je na radionici podučio i kako prepoznati mine i eksplozivne naprave te načine na koje se možemo zaštititi od ove opasne prijetnje.

Nakon ručka, posjetili smo sljedeće lokacije. Prva je bila Gradski muzej Vukovar koji je smješten u obnovljenom dvorcu Eltz. U mnoštvu prekrasnih muzejski zbirki našim je učenicima omogućio uvid u bogatu kulturnu i etnografsku prošlost.

Zatim smo posjetili Muzej vučedolske kulture, a naši su učenici imali priliku upoznati se s temama koje su  obuhvaćene stalnim postavom kao što su: geološki položaj Vučedola, naziv kulture, najraniji Indoeuropljani, stočarstvo, zemljoradnja, lov i ribolov, naselja, kuća, odjeća i tkanje, zanati i obuća, metalurgija, keramika, horizont, kalendar, grobovi, Vučedolac i religija.

Nakon toga smo prošetali do crkve sv. Filipa i Jakova i pogledali dokumentarni film Vukovarska priča te uz razgledavanje crkve i samostana uvidjeli razmjere ratnih stradanja, ali i obnove grada nakon završetka rata. Divili smo se i moćnom Dunavu na čijoj se obali samostan i crkva nalaze.

Pedagoginja i razrednica su organizirale posjet obnovljenom Vodotornju i obilazak gradskog središta gdje su učenici dobili slobodno vrijeme. Nakon večere smo imali organiziranu disco-večer na brodu gdje su se uz pjesmu i ples naši učenici imali priliku družiti sa svojim vršnjacima.

Treći dan smo započeli obilaskom memorijalnih lokacija  uz stručno vođenje gospodina Olivera koji nam je vrlo poučno, emotivno i dojmljivo približio zbivanja na tim lokacijama u vrijeme rata.

Posjetili smo Velepromet, Kukuruzni put i tvornicu Borovo kao posljednju točku na kojoj su se zadržali hrvatski vojnici pri padu Vukovara. Zatim smo obišli Spomen dom hrvatskih branitelja, gdje smo učili o velikoj bitci  za Trpinjsku cestu i čudu koje su hrvatski branitelji izveli na tom mjestu uništivši 400-injak oklopnih vozila.  Sljedeća stanica bila je Vukovarska bolnica gdje su nam dočarali strahote koje su doživjeli djelatnici i pacijenti za vrijeme opsade Vukovara. Posjet bolnici je ostavio snažan dojam na sve nas. Zatim smo se uputili na Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata  koje je podijeljeno u aleje u kojima su vječni mir našli poginuli branitelji, civilne žrtve, umrli hrvatski ratni vojni invalidi i članovi njihovih obitelji. U središnjem dijelu groblja naši su učenici i učitelji iskoristili priliku fotografirati se pored spomenika. 

Pet kilometara jugoistočno od Vukovara nalazi se farma Ovčara koja je u suvremenoj hrvatskoj povijesti ostala zapamćena kao mjesto najvećeg zločina u Domovinskom ratu. S poštovanjem su  učenici upijali predavanja u Spomen domu Ovčara koji čuva sjećanje na ranjenike i civile odvedene iz vukovarske bolnice, zatvorene i mučene u bivšem hangaru, a potom pogubljene i zakopane na mjestu masovne grobnica Ovčara.

Nakon toga smo u kući nobelovca Lavoslava Ružičke, sa svim ostalim školama, sudjelovali u Školi mira te slušali motivacijski govor stožerne narednice Tamare Rubčić koji nas je ostavio bez teksta i poslao toliko snažnu poruku koju treba redovito prenositi i ponavljati svim učenicima i odraslima.

Iz govora ističemo:

„Tijekom godina nakon Domovinskog rata napravljeno je puno pogrešaka. Zato mi danas imamo Vas – mlade generacije za koje se nadamo de će izgraditi, unaprijediti i učiniti svoju Domovinu toliko lijepom da nitko nikada ne poželi otići iz nje. Branitelji su obranili Hrvatsku, ostavili su vam je u zalog pa stoga vi budite njihovi glasnici mira, budite dostojanstveni i hrabri. A hrabri nisu oni koji ometaju nastavu, oni koji nekoga tuku zato što znaju da su jači, oni koji nekog izruguju i maltretiraju jer misle da su bolji – to su kukavice.  Biti hrabar  znači poštivati pravila, pružiti pomoć kad je nekom potrebna, pomoći slabijem od sebe, biti prijatelj, poštivati sve ljude oko sebe i ponašati se prema drugima onako biste željeli da se drugi ponašaju prema vama. Ona teta što vam čisti školu – da je nema, hodali biste po smeću, onaj liječnik što vas liječi – da ga nema bili biste bolesni. Zar je teta čistačica zbog svog posla manje važna? Svaki čovjek, svako zvanje su jednako vrijedni, zato što god u životu radili radite to časno i pošteno. Ono što smo mi u ratu naučili to je da postoje situacije kada vam nikakve materijalne vrijednosti neće pomoći, kada brendirana odjeća i skupi mobiteli nemaju nikakav značenje. Situacije u kojima vam može pomoći jedino onaj mali čovjek koji ima dovoljno veliko srce i pruži vam ruku pomoći.

Zapamtite da odluku o tome hoćete li biti dobri ili loši ljudi donosite isključivo vi sami. Ne prebacujte tu odgovornost na vaše roditelje, ne prebacujte tu odgovornost na vaše nastavnike. Nitko od njih nije kriv ako ste vi odlučili krenuti lošim putem.“

Zabavili smo se i provjerili što smo zapamtili na zajedničkom kvizu gdje smo osvojili odlično 3. mjesto. Našu školu su predstavljale Luna Kržanić i Korina Kržanić

Puni dojmova i osjećaja koji se miješaju od tuge do radosti i ponosa krenuli smo kućama i sretno smo stigli u noćnim satima.

Marijana Dragobratović, prof.

Vanja Selak, prof.

Skip to content