ŠVEDSKA - ERASMUS+

Educate to Inspire

KA1 Erasmus+ project

Od 2008. godine OŠ don Mihovila Pavlinovića iz Podgore uspješno provodi europske obrazovne projekte. Trenutno je u tijeku projekt Educate to Inspire, u okviru programa Erasmus+, Ključne aktivnosti 1, za vrijeme kojeg će nastavnici posjetiti partnerske škole u švedskom gradu Angelholmu, mađarskom Szerencsu i latvijskom Dobeleu. Pripremni sastanci za ovaj projekt su održani u Podgori u rujnu 2016. i u Szerencsu u ožujku 2017. godine.

Ukupno četiri  nastavnika  Josip Vranjković, Vanja Selak, Miro Urlić i Anita Lasić, pedagoginja  Marijana Dragobratović i ravnatelj Jakov Batinović će dobiti prigodu vidjeti kako se provodi nastava i kako se rukovodi u školama domaćinima. Nastavnici iz švedskih škola Kungsgards i Killebacken će posjetiti podgorsku školu u svibnju 2018., nazočiti će nastavi te upoznati hrvatski obrazovni sustav i kurikul podgorske škole.

Cilj projekta je omogućiti nastavnicima da upoznaju druge obrazovne sustave, poboljšaju svoje kompetencije, da usvoje inovativne nastavne metode te da se upoznaju s novim tehnologijama primjenjivim u nastavi.

Prvi projektni sastanak se održao u švedskoj školi Kungsgards u Angelholmu od 9. do 14. travnja 2018. Nastavnici Anita Lasić, Josip Vranjković i pedagoginja Marijana Dragobratović su bili sudionici prve projektne mobilnosti. Uz Kungsgards školu, posjetili su još dvije lokalne škole: Errarps i Chillebacken. Tijekom posjeta upoznali su se sa švedskim obrazovnim sustavom. Predstavnici naše škole pratili su nastavu švedskih kolega, te su aktivno sudjelovali u raspravama oko unapređenja nastavnog procesa. Od strane švedskih kolega dobro su upoznati s prednostima i nedostatcima obrazovnog sustava.

Početkom svibnja šest nastavnika iz švedskih škola će posjetiti OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora i provesti će tri dana tijekom kojih će nazočiti nastavnim satima po vlastitom izboru. Veselimo se suradnji s prijateljskim školama i novim znanjima koja ćemo steći surađujući s njima.

piše učiteljica Anita Lasić, prof.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 18. 4. 2018.