VAŽNA OBAVIJEST

Upisi u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2024./2025. provest će se  elektroničkim putem, korištenjem Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole.

U Nacionalnom informacijskom sustavu za upise u osnovnu školu prijave za redovan upis u prvi razred osnovne škole otvaraju  se 22. veljače 2024. godine.

Roditelji će moći podnijeti prijavu za upis djeteta u 1. razred osnovne škole od 22. veljače do 31. ožujka 2024. godine  preko poveznica https://osnovne.e-upisi.hr/

Školski obveznici su:

• djeca rođena od 1. travnja 2017. do 31. ožujka 2018. g.
  • djeca kojima je za školsku godinu 2023./2024. rješenjem odgođen upis u prvi razred osnovne škole

Iznimno u prvi razred osnovne škole mogu se upisati i djeca rođena od 1. travnja 2018. godine do 31. prosinca 2018. za koju roditelj/skrbnik želi ostvariti pravo na prijevremeni upis u prvi razred osnovne škole.

U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu, te školi na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta.

Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi npr. izborne predmete, produženi boravak i sl.

Prijave za upis djece s već utvrđenim teškoćama bit će otvorene ranije, od 1. veljače  do 31. ožujka 2024. godine.

Uz prijavu za redovan upis u 1. razred osnovne škole  roditelji će moći do 31. ožujka 2024. godine podnijeti i zahtjev za prijevremeni upis u 1. razred osnovne škole kao i za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole.

Privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred nije isto što i odgoda upisa za koju se ne podnosi zahtjev.

Roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis djeteta u drugu školu, školu  kojoj ne pripada prema upisnom području samo ako za to imaju opravdani razlog.

Postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja djece radi upisa u prvi razred osnovne škole provodi se u osnovnoj školi kojoj dijete pripada prema upisnom području.  Upisom djece iz drugih upisnih područja ne smije se narušiti optimalan ustroj rada škole i ne smije se onemogućiti upis obveznicima koji pripadaju upisnom području škole.

Službeni upis djeteta smatra se dovršenim  nakon što roditelj/skrbnik potpiše upisnicu. Upisnica služi kao službena potvrda o upisu djeteta u prvi razred.

S obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal trebaju  se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će prijavu za upis njihovog djeteta izvršiti umjesto njih.

Za sve ostale informacije, termine testiranja u školi i  liječničkih pregleda  roditelji će pratiti mrežne stranice škole kojoj dijete pripada prema upisnom području.

Administratori Upravnog odjela  rasporedit će  djecu  po školama kojima pripadaju prema upisnom području te će svakoj školi  dostaviti listu njenih školskih obveznika.

U slučaju da je dijete raspoređeno u školu kojoj ne pripada prema upisnom području kao i za ostale pojedinačne informacije o upisu u 1. razred osnovne škole u školskoj godini 2024./2025., roditelji se mogu javiti Upravnom odjelu za prosvjetu SDŽ;

Kontakt:  tel. 450-658,

andela.klapiric@dalmacija.hr

objavio: Marijana Dragobratović   datum: 2. 2. 2024.