MJESEC HRVATSKOGA JEZIKA

U našoj školi obilježen Mjesec hrvatskoga jezika (21. veljače - 17. ožujka)

Upravo je Međunarodni dan materinskoga jezika 21. veljače uzet kao početak Mjeseca hrvatskoga jezika, a završetak je 17. ožujka, na dan objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika iz 1967. godine. Hrvatski je sabor 1997. godine utemeljio Dane hrvatskoga jezika koji traju od 11. do 17. ožujka. Tako Mjesec hrvatskoga jezika logično zaokružuje priču o materinskom hrvatskom jeziku – jeziku naše pismenosti, kulture i identiteta.

Ovom manifestacijom želimo istaknuti važnost očuvanja materinskoga jezika, svih njegovih narječja i dijalekata te upoznati javnost s bogatom hrvatskom jezičnom baštinom i sjajnom jezičnom poviješću. Hrvatski je jezik prošao prilično burna razvojna razdoblja, ali je unatoč svim poteškoćama uspio očuvati samobitnost i samosvojnost bez obzira na silne pritiske koji su u povijesti dolazili s raznih strana. Uzeo je ponešto od svakoga jezika koji ga je okruživao ili mu se silom nametao i preživio te je danas življi nego ikad. Slobodno se razvija, njime se slobodno piše i govori, a na međunarodnoj sceni zadobio je veliko priznanje postavši 24. službenim jezikom Europske unije.

Na satima Hrvatskoga jezika organizirane su radionice (rječnik - poznavanje zavičajnih riječ, pravopis - veliko i malo početno slovo, ije/je/i/e, č/ć, dž/đ; izrada glagoljičnih slova) za sve učenike predmetne nastave uz obilježavanje Mjeseca hrvatskoga jezika. Radionice je provodila učiteljica Vanja Selak, prof.

Obilježen je Međunarodni dan materinskoga jezika, Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva i Dani hrvatskoga jezika uz izložbe učeničkih radova i prezentaciju Mjesec hrvatskoga jezika.

Priloženi dokumenti:
Mjesec_hrvatskoga_jezika.pptx (2.36 MB)
Me_unarodni_dan_materinskoga_jezika.pptx (764.33 KB)

objavio: Vanja Selak   datum: 18. 3. 2024.