MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE

Školska knjižnica naše škole priprema se za obilježavanje Međunarodnoga dana dječje knjige

U prostorijama naše školske knjižnice priprema se obilježavanje Međunarodnoga dana dječje knjige.

Hans Christian Andersen

(1805. - 1875.)

Danski književnik H. Ch. Andersen rođen je 2. travnja 1805. u gradiću Odenseu kao sin siromašnog postolara i majke koja je poslije muževljeve smrti morala raditi kao pralja. Mučno se probijao do književne afirmacije, da bi danas širom svijeta bio poznat kao "kralj bajki".

Dan njegova rođenja obilježava se kao Međunarodni dan dječje knjige, a najznačajnija svjetska nagrada na području dječje knjige je Andersenova nagrada, često nazivana i "Mali Nobel".

Andersenova su djela prevedena na više od 80 jezika i bila su nadahnuće za stvaranje mnogih kazališnih djela, baletnih predstava, filmova, skulptura i slika. Bajke su mu prevođene na četrdesetak različitih jezika. Njegovih više od 150 priča za djecu označili su ga kao jednu od najvećih figura svjetske literature.

Na radionicama školske knjižnice izradio se pano i izlog koji predstavlja život i rad Hansa Christiana Andersena, a već krajem ožujka (30. ožujka) organizira se u školskoj knjižnici poseban dan kada ćemo čitati djela dječje književnosti, gledati filmove koji su snimljeni prema djelima iz dječje književnosti.

Oni učenici koji su i likovno nadareni oslikavat će naslovnice  i u skupinama izrađivat će stripove najdražih pročitanih djela iz školske lektire.

objavio: Administrator   datum: 10. 3. 2010.