MEĐUŽUPANIJSKA SMOTRA UČENIČKIH ZADRUGA

Međužupanijska smotra učeničkih zadruga održana je 31. svibnja u Podgori.

Ovogodišnja Smotra učeničkih zadruga Splitsko-dalmatinske županije održala se 31. svibnja 2010. u Podgori. Organizator Smotre, kojoj su se pridružile i dvije učeničke zadruge iz Dubrovačko-neretvanske županije, bila je OŠ don Mihovila Pavlinovića iz Podgore. U Smotri je sudjelovalo 26 učeničkih zadruga iz Splitsko-dalmatinske županije i dvije iz Dubrovačko-neretvanske županije.

Učeničke zadruge su predstavile svojim proizvodima izlažući ih na štandovima na šetnici ispred hotela Podgorka u Podgori. Ova lijepa manifestacija je privukla velik broj posjetitelja koji su imali priliku vidjeti izradu određenih proizvoda na licu mjesta, te iste kušati na upriličenom "degustacijskom stolu". Različite procjene govore o više stotina posjetitelja od kojih značajan broj čine strani turisti koji u turističkoj predsezoni borave u Podgori. Bogastvo stvaralaštva predstavljenih učeničkih zadruga je u najmanju ruku impresioniralo čak i bolje poznavatelje ove vrste učeničkog stvaralaštva, te je iznjedrilo nove ideje o potrebi povezivanja Turističke zajednice Hrvatske i Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva.

Pred Prosudbenim povjerenstvom, (Vesna Marović, AZOO - Split; Blanka Dragojević, HUUZ - Zagreb; Mirjana Jerčić, OŠ Mejaši - Split; Josip Radojković, Ured državne uprave - Split; Maja Novaković i Tomislav Nikolić, Zajednica tehničke kulture - Split i Ines Budić, OŠ Mertojak - Split), je bio jako težak i nezahvalan zadatak - odabrati najbolje predstavnike za Državnu smotru koja će se održati 4.-5. listopada 2010. također u Podgori. Usprkos tome što su se učeničke zadruge potrudile Povjerenstvu "otežati" izbor najboljih, nakon detaljnog pregleda svih štandova i razgovora sa svim učenicima - sudionicima Smotre, Povjerenstvo je proglasilo pobjednike Smotre.

Želja organizatora za postavljanjem Smotre na otvorenom te približavanjem rezultata rada učeničkih zadruga široj javnosti, rezultirala je prekrasnom manifestacijom na samoj podgorskoj plaži. Velika otegnota okolnost je bila loša vremenska prognoza najavljena za sam dan Smotre. Srećom, predviđeni program je ostvaren u cijelosti. Komisija je u potpunosti obavila aktivnosti predviđene propozicijama Smotre, a jedino je skraćen završni dio izložbe, zamišljen kao prodajni, zbog izgledne mogućnosti pljuska. No, to nije umanjilo očigledno zadovoljstvo svih sudionika i posjetitelja ovogodišnje Smotre.

Ravnatelj OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora:

Jakov Batinović, prof.

objavio: Administrator   datum: 7. 6. 2010.