EKSKURZIJA ISTRA - VENECIJA (24.03.-28.03.2018.)

EKSKURZIJA UČENIKA SEDMOGA I OSMOGA RAZREDA

ISTRA - VENECIJA

U razdoblju od 24. ožujka do 28.ožujka 2018. učenici sedmoga i osmoga razreda naše škole, zajedno s razrednicima Josipom Vranjkovićem i Miroslavom Urlićem, posjetili su Istru i Venciju. Učenici Noa Zloić, Leonarda Batnožić, Tina Vladimir, Marija Franičević i Tonka Okić ukratko su opisali doživljaje petodnevne ekskurzije.

Prvi dan

Naše putovanje započelo je u jutarnjim satima 24. ožujka 2018. iz Podgore. Prvo stajanje napravili smo na odmorištu Krka. Posjetili smo mjesto Smiljan te obišli rodnu kuću Nikole Tesle i pogledali dokumentarni film. Uputili smo se u obilazak grada Rijeke te smo posjetili crkvu Gospe Trsatske koja je najstarije hrvatsko marijansko svetište. Kasno navečer stigli smo u hotel u mjestu Rabac gdje smo imali odličnu večeru, a nakon toga odličnu zabavu u disku.

Noa Zloić, 8.raz.

Drugi dan

Drugi dan smo nakon doručka krenuli prema Fažani. Tamo smo presjeli na brod koji nas je doveo do Nacionalnog parka Brijuni. U luci nas je čekala vodička koja nas je taj dan provela po otoku. Ukrcali smo se na vlakić i obišli Brijune. Slušali smo predavanja o njegovoj prošlosti i trenutnim atrakcijama. Nakon male stanke  krenuli smo u Muzej Josipa Broza Tita. Poslije ručka smo se nastavili voziti prema Puli u obilazak grada gdje smo posjetili Aquarium Pula  i rimski amfiteatar. Prema našoj želji, otišli smo u park Green Garden  gdje smo se zabavili uz karting i paintball, a potom krenuli prema hotelu. Nakon večere nastavnici su nas odveli u disko gdje se zabava nastavila dugo u noć.

Marija Franičević, 7.raz.

Treći dan

Treći dan naše ekskurzije smo krenuli na jednodnevni izlet u Veneciju (Italija). Poslije ranog doručka, svi smo se ukrcali u autobus i nastavili naš ritual – svi smo odreda zaspali. Nakon prelaska granice, pojeli smo pizzu u Punta Sabbioni iz kojeg je krenuo vaporetto (brod koji služi za javni transport u Veneciji). U Veneciji smo stigli do Trga sv. Marka i razgledali unutrašnjost istoimene bazilike. Prošli smo pokraj prelijepe Duždeve palače (Palazzo Ducale) i pokraj Mosta uzdaha (Ponte dei Sospiri). Prešli smo preko Mosta Rialto (Ponte Rialto) i ostali bez riječi kada smo vidjeli pogled koji se pruža s mosta. Vidjeli smo predivni Canal Grande, najveći kanal u Veneciji. Prošli smo preko mnogo mostića i kanala, vidjeli gondole i čuli mnoge legende od naše vodičke. Venecija nas je sve oduševila i sigurno je to jedan od najdražih dijelova ekskurzije većini učenika. Veneciju s pravom možemo nazvati jednim od najljepših gradova na svijetu.

Tina Vladimir, 7.raz.

Četvrti dan

Četvrti dan nakon kasnog doručka krenuli smo prema gradu Poreču. Po dolasku smo posjetili glavnu gradsku ulicu  Decumanus, Romaničku  kuću prepoznatljivu po romaničkoj bifori i drvenom balkonu, Peterokutnu kulu gotičkog stila, gotičku palaču Zucatto i Eufrazijevu baziliku koja se smatra jednim od najbolje sačuvanih ranokršćanskih kompleksa na svijetu. Poslije male stanke krenuli smo u obilazak jame Baredine uz stručno vodstvo. Nakon obilaska jame vratili smo se u hotel te smo poslije ukusne večere otišli u disko gdje smo se odlično zabavili,  a neki su ostali i bez glasa.

Leonarda Batnožić, 8.raz.

Peti dan

Dana 28. ožujka spakirali smo stvari te smo krenuli u obilazak grada Rovinja gdje smo posjetili crkvu svete Eufemije. U Žminju smo imali organizirani ručak nakon kojeg smo se uputili prema Opatiji gdje smo, osim obilaska, prošetali prelijepom rivom. Naše putovanje je završilo u Opatiji nakon kojeg smo se uputili prema Podgori gdje smo došli u kasnim večernjim satima, sretni i s puno lijepih uspomena koje ćemo zauvijek pamtiti.

Tonka Okić, 7.raz.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 13. 4. 2018.