POSJET UČITELJA IZ ŠVEDSKE

POSJET UČITELJA IZ ANGELHOLMA!

Od 23. listopada do 25. listopada 2019.

U sklopu Erasmus+ projekta posjet učitelja iz Švedske našoj školi!

Od 23. listopada 2019. do 25. listopada 2019. našu školu su posjetili kolege učitelji iz švedske škole Kungsgaard iz Angelholma. U sklopu svog Erasmus+ projekta, oni su došli u posjetu čiji cilj je bio promatranje nastavnih sati u podgorskoj školi, tj. prijenos primjera dobre prakse, kao dio njihovog permanentnog stručnog usavršavanja.

Posjetili su nas Mikael Nilsson, učitelj Matematike, Geografije, Građanskog odgoja i Tjelesne kulture, Per Emanuelsson, učitelj Geografije, Povijesti, Građanskog odgoja i Religije, Annika Karlsson, učiteljica Švedskog kao drugog jezika, Engleskog, Matematike, Geografije, Građanskog odgoja i Religije i Christina Martell Skoldback, učiteljica Švedskog, Geografije, Građanskog odgoja, Povijesti i Religije.

Budući da švedski obrazovni sustav ima svoje težište na metodama koje su većim dijelom usmjerene na učenika, gosti su željeli promatrati metode koje se koriste u hrvatskim školama, a koje su tradicionalno usmjerene na učitelja. Praksa je pokazala da moderna nastava koja učitelja stavlja u drugi plan nije polučila željene rezultate te da učenici ne usvajaju znanje u očekivanom obimu. Stoga je cilj projekta utvrditi koji je najučinkovitiji omjer između nastave usmjerene na učenika i one usmjerene na učitelja.

Na njihovo oduševljenje, gosti su proveli jedan dan berući masline s domaćinima. Zorno su se upoznali s međupredmetnom temom Održivi razvoj. Imali su prigodu pratiti cijeli proces dobivanja maslinova ulja, od branja do finalnog proizvoda. Zajedno s voditeljima UZ Kanata i učenicima, nazočili su proizvodnom procesu u uljari u Igranima.

Pratili su nastavu Povijesti, Geografije, Tehničke kulture, Tjelesne i zdravstvene kulture, Engleskog, Vjeronauka, Prirode i Matematike. Kroz razgovor su se osvrnuli na ono što su vidjeli te su se upoznali s hrvatskim obrazovnim sustavom i praksama koje se provode u hrvatskim školama.

Napisala: Anita Lasić, prof.

objavio: Marija Bošković   datum: 28. 10. 2019.