VJEŽBA EVAKUACIJE

VJEŽBA EVAKUACIJE I SPAŠAVANJA!

U OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora  10. siječnja 2020 je odrađena  vježba evakuacije.  U njoj su sudjelovali  svi djelatnici i učenici  Matične škole  u Podgori.  Vježbom rukovodi djelatnik tvrtke ING ATEST iz Splita, koji  je  pregledao  školu i okoliš,  te dao upute o smjeru evakuacije pojedinih dijelova zgrade, kao i mjestima okupljanja nakon evakuacije.

Evakuacija je promišljeno, organizirano i učinkovito napuštanje radnih prostora ili objekata prije nego što nastupi ugrožavanje života i zdravlja osoba, a koje može izazvati iznenadni događaj čije se posljedice mogu predvidjeti. Iznenadnim događajima koji se ubrajaju u ovu kategoriju opasnosti pri radu smatraju se: opasnost požara ili eksplozija, kao i sve njihove popratne pojave, zatim elementarne nepogode, opasnost od kolektivnih nesreća, ispuštanja opasnih tvari u velikim količinama, udari groma, teroristički napadi i sl.  Posljedice ovih događaja su opasnosti za život i zdravlje svih zatečenih u ugroženom prostoru, odnosno objektu, štete na objektu, opremi, instalacijama te ostali poremećaji koji mogu utjecati na normalno funkcioniranje uređaja.
Kako bi se spriječile ili smanjile posljedice pri pojavi tih ili sličnih događaja, u tvrtkama gdje su radnici zaposleni, mora se provoditi evakuacija radnika, tj.organizirati odlazak, odnosno premještaj radnih ljudi.
Na osnovi plana evakuacije moraju se provesti praktične vježbe i to najmanje jedanput u dvije godine, prema Zakonu o zaštiti na radu.

objavio: Marija Bošković   datum: 10. 1. 2020.