DAN RUŽIČASTIH MAJICA

Dan ružičastih majica 26. veljače 2020. -obilježen u našoj školi

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

CEPN, nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj, je promocijom Dana ružičastih majica postigao prepoznavanje obljetnice diljem naše zemlje od 2014. godine. U saboru je 2017. Dan ružičastih majica proglašen Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Sudjelovati u njemu može apsolutno svatko. Ne moraš donirati novac, zvati telefone i slično. Obuci ružičasto. Sudjelovanje u obilježavanju Dana ružičastih majica mogu ostvariti i oni koji ne nose ružičastu majicu. Da, tako je! Što sve možeš učiniti da podržiš ovaj pokret i kažeš NE nasilju?

• nosi ružičastu majicu
  • fotkaj se s našim natpisom u znak podrške uz hashtag #NasiljePrestajeOvdje
  • napiši kratku pjesmicu
  • podijeli s nama svoju priču
  • organiziraj aktivnosti u svojoj školi
  • postani volonter
  • budi ljubazan i brižan
  • ne budi ljut na nekoga jer biti ljut na nekoga je čisto gubljenje vremena
  • prijavi nasilje
  • budi hrabar i reci NE nasilju

Učenici i učitelji naše škole također su podržali ovu akciju petu godinu zaredom i potvrdili svoj stav i svoju poruku NASILJE PRESTAJE OVDJE.

Održane su pedagoške, literarne i likovne radionice s pedagoginjom, knjižničarkom  i razrednicima.

(Pedagoginja je provela pedagošku radionicu s učenicima 4. razreda)

(Prvašići,  zajedno sa svojom učiteljicom  odradili su razne kreativne radionice)

(Naši drugaši, također su proveli likovne radionice za Dan ružičastih majica sa svojom učiteljicom)

(Naši veseli trećaši, obilježili su raznim aktivnostima

Dan ružičastih majica)

(Učenici viših razreda sa nastavnicom hrvatskoga jezika proveli su likovne radionice)

(Učenici PŠ Igrane zajedno sa svojom učiteljom su odradili likovne i literarne radionice)

STOP NASILJU!

(Učenici PŠ Igrane)

Knjižničarka je s učenicima održala likovne radionice i prigodno su ukrasili školu

objavio: Marijana Dragobratović Marija Bošković   datum: 26. 2. 2020.