STUDIJSKO PUTOVANJE DJELATNIKA NAŠE ŠKOLE

OVČARA - VUKOVAR

(18. - 20. studenoga)

Djelatnici naše škole organizirali su izlet u Vukovar povodom obljetnice Dana sjećanja na Vukovar. Osim Vukovara, djelatnici su posjetili Đakovo, Vinkovce, Ilok i Sarajevo.

OVČARA - VUKOVAR

U Republici Hrvatskoj u istočnoj Slavoniji, 5 km jugoistočno od Vukovara nalazi se poljoprivredno dobro (farma) Ovčara, radna jedinica kombinata Vupik, koji se bavi ratarstvom i tovom svinja. Na dobru su skladišta (hangari) s velikim metalnim kliznim vratima za poljodjelske strojeve i oruđa, na kojima su mala vrata za ljude. To je bilo idealno za stražarski nadzor nad zatočenicima. Srpski agresori su ta skladišta pretvorili u koncentracijski logor za osobe nesrpskoga podrijetla, zarobljene na području Vukovara. U logoru su pripadnici JNA premlaćivali vukovarske zatočenike. Zlostavljanju su podlegla četiri zatočenika u samim skladištima, a ostali zatočenici su u skupinama od 10 do 20 osoba odvoženi do jaruge, udaljene oko 900 m od puta Ovčara - Grabovo. Tu su 20. studenoga 1991. ubijeni i bačeni u masovnu grobnicu. Žrtve su bile uglavnom ranjenici i medicinsko osoblje iz vukovarske bolnice. U rujnu i listopadu 1996. iz grobnice je ekshumirano 200 tijela (do srpnja 2006. identificirane su 192 osobe, ubijene u dobi od 16 do 72 godine).

objavio: Administrator   datum: 22. 11. 2010.