COMENIUS PROJEKT - PUTOVANJE U POLJSKU

Miroslav Urlić, prof. TZK-a, boravio je u Poljskoj u gradu Torunu.

COMENIUS PROJECT - POSJET ŠKOLI U POLJSKOJ

Od 31.10. do 4.11. bio sam u posjetu školi u Poljskoj - Zespół Szkół Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Dobrzejewicach, pored grada Toruna. Projekt se financira iz europskih fondova, a cilj mu je međusobna suradnja različitih škola i upoznavanje različitih kultura.
Projekt je osmišljen kao scenarij spašavanja ljudske vrste u svemirskom brodu Sveta Marija i zajedničkom dogovoru koga sve treba spasiti, što ponijeti sa sobom i slična pitanja.
Do sada su odobrena tri pripremna posjeta - koja smo i ostvarili:
- posjet nastavnika i učenika iz Švedske našoj školi;
- učiteljica iz poljske škole i naša učiteljica Anita Lasić, prof. Engleskoga jezika su posjetili švedsku školu;
- moj sadašnji posjet skupa s dva švedska nastavnika poljskoj školi.

Ako projekt do kraja bude odobren, slijede nam još tri susreta:
- posjet Švedskoj u 9. mjesecu 2011.g.
- susret u našoj školi u 5. mjesecu 2012.g.
- posjet Poljskoj u 5. mjesecu 2013.g.

Posjet obuhvaća ukupno 24 razmjene (npr. u Švedsku ide 10 učenika i 2 nastavnika i u Poljsku ide 10 učenika i 2 nastavnika). Čeka se odobrenje eksperata i na tome smo mi uglavnom radili na našim zajedničkim sastancima u Poljskoj (prilagođavanje i nadopunjavanje postojećeg projekta kako bi bio odobren od strane eksperata).

Dnevnik posjeta školi u Poljskoj Miroslava Urlića, prof. TZK-a

1.dan
Split-Munchen-Warsaw - avionom, vrlo dugo, puno čekanja u zračnim lukama na sljedeći let.
Warsaw-Torun - vlakom oko 235 km
Torun je inače stari grad osnovan u 12. stoljeću, opasan zidinama za obranu od tetonskih osvajača. Vrlo lijep grad, podsjeća me na Dubrovnik. Ima oko 200 000 stanovnika i smješten je na rijeci Visli. Mi smo bili smješteni u samom centru starog grada tako da nam je sve bilo nadohvat ruke. Grad je inače drugi po broju studenata u Poljskoj, odmah iza Varšave, tako da ima mnoštvo restorana, pubova i vrlo je živ navečer.
Smještaj u hotelu, večera, noćenje.

2.dan
Radni sastanak kod Ane (naše domaćice, učiteljice Engleskog jezika u poljskoj školi), ručak kod Ane, obilazak starog dijela grada Toruna ( grad je prekrasan), večera.
3. dan
Odlazak u školu domaćina. Škola se nalazi u mjestu Debrewicze 15 km od Toruna. Obilazak škole, sastanak s ravnateljem, radni sastanak u školi, ručak u školskoj kantini, radni sastanak u školi. Poslijepodne smo obišli rodnu kuću Nikole Kopernika i Planetarijum u Torunu. Navečer smo imali tradicionalnu poljsku večeru s ostalim poljskim kolegama (za predjelo svinjska mast i vruća kuhana piva).

Izdvojit ću neke zanimljivosti u poljskom obrazovnom sustavu:
- nastavni sat traje 45 minuta;
- nastava počinje u 8 i 15, a završava u 14 i 30;
- mali odmor traje 5 min., a veliki odmor 20 min;
- preko velikog odmora učenici imaju ručak koji košta 80 kuna mjesečno (nemaju svi u isto vrijeme veliki odmor).
- ulazna školska vrata se zaključavaju kad počne nastava, a prozori u prizemlju se ne mogu otvoriti kako učenici ne bi iskakali kroz prozor;
- učenici čekaju u koloni na hodniku, ispred razreda dok ne dođe nastavnik i otključa razred da počne nastava;
- kabineti su dobro opremljeni;
- ravnatelj može zadužiti nastavnika da radi preko pune radne norme, a taj rad je nastavniku i plaćen, ako procijeni da učitelj dobro radi taj posao;
- ravnatelj mora 10 sati biti zadužen u nastavi kao nastavnik da ostvari bolji kontakt s učenicima i poteškoćama sa kojima se susreću ostali nastavnici u radu;
- nastava TZK-e je obvezna 4 puta tjedno, a Poljski jezik ima veću satnicu - 5 puta tjedno);
- škola ima sportsku dvoranu, igralište za mali nogomet i igralište za košarku i odbojku (uvjeti za rad su izvrsni!);
- nastavnik TZK-e radi u nastavni s učenicima od 1. razreda;
- mjesečna plaća učitelja u Poljskoj za puno radno vrijeme iznosi oko 400 eura, dok je u Švedskoj 2300 eura;
- nastavnici u Poljskoj i Švedskoj nemaju plaćene putne troškove;
- u poljskoj školi doručak i ručak u školi za nastavnike je besplatan;
- u Švedskoj nastavnik sam određuje koliko će mu trajati nastavni sat (od 30 do 100 min.) i predaje svoju satnicu nastavniku koji je zadužen za sastavljanje rasporeda. Odmor između sati traje od 15 do 20 minuta. Nema zapisivanja učenika koji zakasne na sat. Nastava traje od 8 do 15 sati.
Ustrojstvo škole u Poljskoj: Primarna škola od 1. do 6. razreda, gimnazija od 1. do 3. razreda (svi učenici pohađaju gimnaziju), zatim srednje škole i razna zanimanja

4.dan
Odlazak u školu, radni sastanak, doneseni zaključci radnih sastanaka. Sudjelovanje i prisustvovanje satu Engleskoga jezika.
Predstavljanje naših država i škola.
Ručak u školi. Sat Kemije na engleskom jeziku, izvođenje pokusa.
Švedski nastavnici odlaze svojim kućama.
Nastavnici TZK-e i ja obilazimo sportske terene po Torunu, večera.

5.dan
Vlak Torun - Varšava
Avion Varšava – Munchen, Munchen – Zagreb

6.dan
Avion Zagreb – Split (previše sam čekao za kupiti karte pa su bile prevelike pauze između letova za jeftinije karte).

Prednosti dugih školskih sustava nad našim:

- uvjeti za nastavu TZK-e u Poljskoj;
- plaće u Švedskoj.

Nedostaci dugih školskih sustava nad našim:

- nastavnici nemaju plaćene putne troškove;
- zaključavanje škola u Poljskoj za vrijeme nastave;
- dežuranje nastavnika u Poljskoj kao policajci ispred razreda ( u Švedskoj uopće nema dežurstva);
- u školi u Švedskoj ima previše birokracije. Priprema nastavnika za primanje roditelja traje predugo, razrednici sve moraju unijeti u računalo i prenijeti roditeljima, nema razgovora roditelja s predmetnim nastavnicima.

Hvala Aniti, ravnatelju i Comenius projektu. Bilo je lijepo!

objavio: Administrator   datum: 23. 11. 2010.