LIKOVNA RADIONICA NA SATU PRIRODE I DRUŠTVA

Živi svijet u Jadranskome moru!

U moru i uz more žive mnoge biljke i životinje. U dubinama mora žive mnoge vrste riba, rakova, školjaka,algi i mnogih drugih biljaka i životinja. Nalazimo ih u plićacima i tu je more onečišćeno.

Jadransko more se odlikuje velikom bioraznolikošću. Nažalost, živi organizmi Jadrana i njihova staništa sve su ugroženiji zbog onečišćenja mora otpadnim vodama, naftom i teškim metalima, neracionalnog iskorištavanja živih resursa i nepridržavanja zakonskih propisa u dnevnom korištenju mora, odlaganja otpada, nasipavanja i građevinskih zahvata na obali, umjetnog uzgoja morskih organizama itd.

Naši učenici nižih razreda, četvrtaši, odradili su likovnu radionicu na satu Prirode i društva. Njihove "morske" radove pogledajte u nastavku.

MORSKA PJESMA

U morima miruju morski mudraci:
jastozi, zvijezde, školjke, prstaci,
uhati, klobuci, morske lepeze!
(one su lijepe kao princeze)
alge i meduze, rakovi pustinjaci,
koralji, ježinci, lignje i žarnjaci,
hobotnice, rebraši, puževi svih boja,
vodenbuhe, pauci, ribe čudnog kroja,
kitovi, kornjače, konjici i krave,
divno morsko bilje, razne morske trave...
Silan je to narod kome nema kraja,
po izboru ljepote, raskoši i sjaja.

Sunčana Škrinjarić

objavio: Marija Bošković   datum: 23. 5. 2020.