Portugal - Porto

Teaching Cultural Heritage With Digital Technologies

U sklopu projekta Erasmus+, Teaching Cultural Heritage With Digital Technologies, učenici naše škole Petra Prlac, Tonči Odak, Luka Ravlić, Marčelina Erceg, Iva Borić i Ivan Vladimir u pratnji učiteljice Anite Lasić i učitelja Josipa Vranjkovića boravili su u portugalskom gradu Portu od 6. rujna do 8. rujna 2022. Uz domaćine, Portugalce, cijeli projektni tim koji se sastoji od partnerskih škola iz Švedske, Poljske I Španjolske je sudjelovao u ovoj mobilnosti kojoj je domaćin bila Agrupamento de Escolas do Cerco do Porto.

Trodnevni projektni sastanak započeo je u prostorijama škole domaćina. Ravnatelj je održao pozdravni govor i zaželio svim partnerima ugodan boravak  i uspješan projektni sastanak. Domaćin, učitelj Adelio Silva nas je proveo kroz školu i prezentirao aktivnosti kojim se škola bavi. Nakon toga, učenici iz partnerskih škola su prezentirali svoje države, kulturnu baštinu i tradiciju te gastronomiju. Popodnevni dio je uključio odlazak u centar grada gdje su se sudionici spustili Telefericom, žičarom do obale rijeke Douro. Tradicionalni ručak je bio francesinha, sendvič koji se ne jede s nogu nego se servira kao samostalan obrok. Francesinha je ustvari tostirani kruh s junetinom ili svinjetinom, kobasicom, šunkom i sirom te je preliven umakom od rajčice i piva. Često ga zovu najboljim sendvičem na svijetu. Turističkim brodom sudionici su se uputili u obilazak rijeke Douro i šest pripadajućih mostova. Radni dan je zaključen obilaskom vinskog podruma i koncertom tradicionalne portugalske glazbe fado.

Drugi dan sastanka obilježio je trening surfanja koji se održao na plaži i na valovima Atlantskog oceana. Podsjetimo da je Portugal zbog pješčanih plaža i oceanskih valova popularno odredište surfera iz cijelog svijeta. Nakon ručka sudionici su prošetali kroz Gradski park, družili se i igrali razne sportske igre. Navečer su učenici otišli na večere kod obitelji, a učitelji su se družili u restoranu s najljepšim pogledom na Porto.

Treći dan sastanka obilježio je turistički obilazak starog centra grada. Posjetili smo staru željezničku postaju, Torre de Clerigos, katedralu Se, Café Majesti, neobičan prostor Mc Donald’sa i mnoge druge znamenitosti. Nezaboravne dojmove upotpunile su vožnje podzemnom željeznicom i pogled na stadion Dragao.

Za kraj sastanka domaćini su organizirali tradicionalni ručak s roštiljem za sve goste i domaće učenike  i učitelje. Jedna od brojnih dvorana je pretvorena u disko klub za učenike. Naravno da su se pridružili i učitelji.

Više o projektnom sastanku pogledajte u galeriji...........

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 12. 9. 2022.