Erasmus+, Teaching Cultural Heritage With Digital Technology

Projektni sastanak u Swidniku (Poljska)

Posljednji u nizu projektnih sastanaka održan je u poljskom gradu Swidniku. Domaćin je bila škola Szkola Podstawowa no.5. Partneri su bili učitelji i učenici iz Portugala, Španjolske i Švedske.

Prvi dan smo započeli na sportskim terenima oko škole. Odigrali smo razne zabavne sportske igre koje su za cilj imale razvijanje timskog duha i prijateljstva. Nakon ručka u školi, učenici su podijeljeni u međunarodne timove. Zadatak je bio napraviti poznatu kulturno-povijesnu građevinu koristeći škare, ljepljivu traku i papir od starih časopisa. U zadanom vremenu, učenici su se trebali dogovoriti koju građevinu da izaberu, kako da je naprave te da objasne zašto su baš nju izabrali i što ona predstavlja. Rezultat su bile makete Big Bena, kipa Isusa, Partenona i dr.

Nakon toga, timovi su predstavljali svoje države, škole, tradiciju i običaje putem PowerPoint prezentacije. Radni dan smo završili obilaskom Gradskog muzeja Swidnik gdje smo se upoznali s poviješću Swidnika te vidjeli razne stare predmete povezane s bogatom prošlošću toga kraja.

Drugi dan projektnog sastanka uglavnom smo proveli u nedalekom gradu Lublinu. Osim obilaska stare gradske jezgre, upoznavanja s lokalnim legendama i šetnje prostorima dvorca koji je pretvoren u muzej, održana je aktivnost pripremanja tradicionalnih poljskih jela pirogi. Učenici su dobili sav potreban pribor i sastojke te su za sve pripremili ručak koji je dobio sve pohvale od domaćina i učitelja.

Navečer su učenici otišli kod poljskih domaćina na večeru, a učitelji su krenuli na zajedničku večeru prepunu poljskih tradicionalnih jela.

Treći dan je obilježio obilazak koncentracijskog logora Majdanek. Vodička je prenijela važne informacije vezane uz stvaranje i djelovanje logora. Zapanjujuća je bila informacija da je kroz logor prošlo 800 000 ljudi. Taj podatak je procjena donesena na temelju broja cipela i čizama koje su pronađene na toj lokaciji nakon što su ga Nijemci napustili.

Nakon ručka u školi, učenicima je organizirana radionica kreiranja eKnjige koristeći aplikaciju eBook creator. Rezultat je bila eKnjiga s tekstom i fotografijama nastala tijekom ovog projektnog sastanka. Budući da se taj dan obilježavao Dan čitalačke pismenosti, po jedan učenik iz svakog tima je pročitao tekst ili pjesmu poznatog autora na vlastitom jeziku. Bilo je to lijepo iskustvo. Nakon toga, sudionici su dobili Potvrde o sudjelovanju u aktivnosti.

Sastanak je završen obilnom večerom i disko klubom gdje su sudionici dobili prigodu pokazati svoje plesne i pjevačke sposobnosti. Timovi su se s tugom oprostili od domaćina i zahvalili na lijepom prijemu.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 4. 10. 2022.