STVARANJE HAIKU PJESAMA - SVI SMO UZ JAPAN

U srijedu 6. travnja knjižnica je organizirala radionice na temu stvaranje haiku pjesama kao podrška Japanu.

Na satovima hrvatskoga jezika Vanja Selak, prof. je organizirala radionice u svim višim razredima u sklopu nastave hrvatskoga jezika.

Nakon što su razgovarali o katastrofama koje su se dogodile u Japanu, započelo je stvaranje najpoznatije japanske forme - haiku pjesme.

Haiku poezija naizgled izgleda vrlo jednostavna jer je riječ o samo jednoj strofi s tri stiha. Ipak, haiku pravila su jako stroga.

Haiku pjesme u sažetom obliku iznose neku sliku prirode i života. U sažetosti tih pjesama krije se bogastvo pjesnikova doživljaja i vještina njegova slikovitoga izražavanja.

Pjesnici izvan Japana koji pišu haiku pjesme baš i ne slijede ta pravila. Osnovna pravila su da se pjesma sastoji od tri stiha te da mora biti sedamnaest slogova. U prvom stihu pet, u drugom sedam i u trećem pet slogova. Teme haiku pjesama uvijek su motivi iz prirode. To je poezija očiju, a ne srca. Slušajući bilo koju haiku pjesmu odmah stvaramo u glavi sliku motiva i doživljaja o kojem se govori.

Učenici su u grupama po četiri morali napisati dvije haiku pjesme pazeći na formu i ostala obilježja ove kratke lirske pjesme i naslikati ih. Radove su izložili na panoima školskih hodnika.

Mali Igranci su uz pomoć svoje učiteljice Silvane Lulić pisli i crtali svoje čestitke Japanu.

Priloženi dokumenti:
Haiku_pjesme.ppt (10.16 MB)

objavio: Vanja Selak   datum: 7. 4. 2011.