CJELOŽIVOTNO UČENJE – COMENIUS – MULTILATERALNO PARTNERSTVO

Naša škola  je jedna od 29 škola kojima je ove godine Europska komisija putem Agencije za mobilnost i programe EU dodijelila financijsku potporu za zajednički projekt s partnerskim školama u sklopu programa Cjeloživotno učenje, potprograma Comenius.

Nakon višegodišnje suradnje s partnerskim školama Kungsgardskolan iz grada Angelholma u Švedskoj i Zespół Szkół Gimnazjum iz Toruna u Poljskoj, od Agencije za mobilnost i programe EU dobili smo zvaničnu obavijest da nam je odobreno mulilateralno partnerstvo. Listu škola možete vidjeti na linku: http://www.mobilnost.hr/prilozi/05_1309784779_Privitak_1_Odluka_COM_PA_MULTI_2011.pdf

Naša suradnja je započela prije više godina. S poljskim partnerom smo sudjelovali na međunarodnom internetskom natječaju EU Dialogue Award gdje smo 2009. godine bili pobjednici. Švedski partner nas je iste godine posjetio u Podgori čime smo otvorili vrata široj suradnji. Čim je Hrvatska postala punopravna članica programa Cjeloživotno učenje, aplicirali smo za multilateralno partnerstvo.

Tijekom ovog vremena, marljivo smo surađivali s našim partnerima. Izmjenjivali smo postere, Power Point prezentacije, filmove, kvizove, pisma i brošure. Na taj način smo upoznavali svoje škole, države, kulturu i  običaje.

U sklopu ovog projekta planirana su ukupno tri posjeta. Domaćini prvog posjeta će biti Šveđani koji će nas i Poljake ugostiti u svom gradu Angelholmu od 25.9. do 30.9. ove godine. Drugi susret će biti u svibnju 2012. u Podgori, a treći tijekom 2013. godine u Poljskoj.

Trenutno čekamo da se potpiše ugovor, nakon čega će našoj školi biti isplaćena financijska sredstva potrebna za realizaciju projekta. U međuvremenu, nastavnici rade na rješavanju pitanja transporta i smještaja u Anglholmu, te pravne procedure.

Nastavnici koji će voditi učenike u Švedsku su Anita Lasić, Vanja Selak i Miroslav Urlić. Njima će se pridružiti i ravnatelj Jakov Batinović.

Na ovo putovanje idu oni učenici koji su u nekoliko posljednjih mjeseci radili na projektu za vrijeme sati razrednog odjela. Ideja projekta je održiva budućnost, a tema je metaforički svemirski brod na kojem treba organizirati život. Odgovarajući na niz egzistencijalnih, etičkih i moralnih pitanja, naši učenici trebaju postići dogovor s partnerima kroz kritičko razmišljanje, razgovor i debatu, te time postići prihvatljivu razinu tolerancije i empatije prema drugim kulturama.

Tijekom sljedećih tjedana, voditelji projekta će organizirati roditeljski sastanak na kojem će se roditelji detaljnije o svemu upoznati. Važno za napomenuti je to da je naša škola do sada ostvarila potpore Agencije za mobilnost kojima su učitelji putovali dva puta u Englesku, zatim u Švedsku, Irsku, Poljsku i Italiju, a odobrena je potpora za put učitelja povijesti i geografije u Češku. Nadamo se da možemo biti primjer i drugim školama, i ne samo njima, kako se uz doduše dosta uloženog truda, mogu ostvariti značajni rezultati i korist od ponuđenih programa iz pretpristupnih fondova EU.

objavio: Vanja Selak   datum: 9. 7. 2011.