XXIV. PROLJETNA ŠKOLA ŠKOLSKIH KNJIŽNIČARA REPUBLIKE HRVATSKE

Tema: Smjernice za rad školskog knjižničara u teoriji i praksi

Dubrovnik, 21. - 24. ožujka 2012.

Dvadeset i četvrta Proljetna škola školskih knjižničara Republike Hrvatske održala se ove godine u Dubrovniku od 21. do 24. ožujka 2012. Skupu su nazočili školski knjižničari iz cijele države, gosti predavači iz Italije, Slovenije, Kine i Hrvatske.

Proljetnoj je školi prisustvovala naša knjižničarka Vanja Selak, prof. i mag bibl.

Tema ovoga skupa - Smjernice za rad školskog knjižničara u teoriji i praksi.

Osim predavanja imali smo na raspolaganju sudjelovati u nizu radionica za osnovne i srednje škole. Neke od radionica su: Smijeh naš nasušni, Memorijske kartice, Klikom do inforamcija, Knjižničar/ka!? To sam ja!, Put u središte kratke priče, Kravata: identitet vrijedan zlata, Timski rad stručnih suradnika u osnovnim školama, Parlaonica - korak dalje - poticanje kreativnosti u školi, Debatna radionica - Razvoj kritičkog mišljenja kroz debatu, Interaktivna radionica - Zaštita i popravak knjiga.

Predstavljeni su i projekti u školskoj knjižnici: Edukacija učenika - Uvod u svijet informacija, Sbibliobusom u prvi razred, Čitamo mi, u obitelji svi, Primjena web 2.0 alata u knjižnici, Tulum s(l)ova.

"Kompetencije školskog knjižničara obuhvaćaju znanja, vještine i stavove potrebne za obavljanje posla, a zahtijevaju promjene u metodologiji planiranja programa, sadržaju programa i u načinu učenja i poučavanja. Za školskog knjižničara važna je osobnost, ljubav prema radu, sposobnost komuniciranja s učenicima i kolegama, poduzetnost, suradnički rad, razumijevanje i otvorenost novim kretanjima u pedagogiji i metodici, primjena informacijske tehnologije u svrhu poboljšanja rada u knjižnici, koja teži ostvariti zahtjeve suvremene škole."

objavio: Vanja Selak   datum: 26. 3. 2012.