DON VJEKO PAVLINOVIĆ O DON MIHOVILU PAVLINOVIĆU

Don Vjeko Pavlinović održao je predavanje 13. travnja za sve više razrede naše škole na temu Život i rad don Mihovila Pavlinovića.

Peti je školski sat za sve razrede bilo organizirano predavanje don Vjeka Pavlinovića. Osim podataka koji su poznati svima, don Vjeko nam je iznio i neke dogodovštine iz živoda don Mihovila.

Donosimo sažetak iz predavanja

Don Mihovila Pavlinović rođen je u Podgori 28. siječnja 1831. U obitelji je imao četiri svećenika i završio je Teološki fakultet u Makarskoj. Osnovao je društvo "Ne boj se". Jedan od najboljih prijatelja bio mu je Luka Botić, hrvatski književnik.

Prva župa u kojoj je župnikovao je bila u Drašnicama. Misu je propovijedao na staroslavenskom jeziku, a ne na latinskome. Drašničani su se pobunili pa su ga Podgorani pozvali u Podgoru gdje je osnovao i školu. Zaslužan je za kulturu i politiku onoga vremena, a najveći mu je cilj u životu bio da hrvatski jezik postane službenim. Na kraju je svoj cilj i ostvario.

Od bolesti umire u 56. godini 18. svibnja 1887. u Podgori.

Josipa Bojić i Tonka Batnožić, 8. razred

Priloženi dokumenti:
Predavanje_don_Vjeka_Pavlinovica.pdf (252.70 KB)

objavio: Vanja Selak   datum: 16. 4. 2012.