Početak nastavka...

Drugo polugodište je započelo nastavkom školskih aktivnosti. Koristeći blagodati geografskog položaja Podgore i blizine Biokova, profesorice Vanja Selak (HJ), Anita Lasić (EJ) i profesor Miroslav Urlić (TZK), isplanirali su i održali terensku nastavu "BIOKOVO U SNIJEGU". Tema je obrađena interdisciplinarano s ciljem osvještavanja vrijednosti podneblja u kojem živimo. Kako je to izgledalo, pogledajte sami...

TERENSKA NASTAVA: BIOKOVO U SNIJEGU
Učenici iz Podgore u potrazi za zimskim radostima

OŠ don Mihovila Pavlinovića u Podgori, primjenjujući inventivnost učitelja u nastavi i nastavu prema HNOS-u, organizirala je nastavu u prirodi za učenike petoga razreda pod temom Biokovo u snijegu.

Koristeći blagodati prirodnoga položaja Podgore, profesori su objedinili svoje tri nastavne teme iz predmeta (hrvatski jezik, engleski jezik i TZK-a) predstavljajući ljepote Biokova tijekom zime.
Sama realizacija nastavnoga dana započela je u petak 30. siječnja u 9 sati ujutro kada su učenici i njihovi profesori krenuli kombijima prema vrhu planine. Došli su do Ravne vlaške gdje je i započeo praktični dio nastave. Učenici su zatekli gotovo 20 cm snijega. Vrijeme je bilo lijepo, ali izrazito hladno i vjetrovito. Bez tople odjeće i obuće nije se moglo stajati.

Prvi dio nastave obradio je Miroslav Urlić, prof. TZK-a. Predstavio im je opremu za skijanje i sanjkanje te predočio razne vještine na snijegu. Najhrabriji su učenici s oduševljenjem obuli pancerice i stali po prvi puta na skije, naravno bilo je i onih koji su znali već od prije skijati se. Ostali su se prepustili zimskim radostima u potpunosti – grudanju, sanjkanju, pravljenju snjegovića.

Nakon nekog vremena, promrzli i umorni, uputili su se prema „toplijim krajevima“ gdje su učenici uočavali ljepote krajolika – od planinskog hladnog ugođaja do krša i škrapa našega Biokova s pogledom na Brač, Hvar, Pelješac, Korčulu i na Makarsku, Tučepi i Podgoru.
Drugi dio nastave upriličen je kod gospodina Vjeke Opačka, vlasnika konobe Opačak u Gornjim Tučepima. Dočekao nas je topao čaj i vesela vatra u kaminu – pravi zimski ugođaj.
Nakon okrjepe započeo je pismeni dio onoga što su netom vidjeli i doživjeli na Biokovu kroz obradu nastavnih predmeta hrvatskoga i engleskoga jezika. Profesorice Vanja Selak i Anita Lasić su kroz nastavne listiće i igraonice provjeravali znanje svojih učenika.

Interesantno je i to da su naši učenici tako blizu ovim prirodnim blagodatima, ali samo je nekolicina dosada uživala u njima. Sa sigurnošću su ustvrdili da će ubuduće i sa svojim obiteljima i prijateljima posjećivati Biokovo i uživati u ljepotama ovoga kraja.
Bio je ovo izuzetan događaj i za učenike i za profesore OŠ don Mihovila Pavlinovića u Podgori. Inače, to je samo djelić sličnih aktivnosti koje se provode u ovoj školi i u suradnji s roditeljima.

objavio: Administrator   datum: 5. 2. 2009.